Kultūra

Neregių kurtas spektaklis kviečia atrasti J.Meko eilėraščius tamsoje


Lietuvos aklųjų ir silpnaregių bendruomenės nariai antrus metus kviečia į garso spektaklį „eiti į pat vidurį“.

Netikėtų garsovaizdžių pasakojimas tamsoje, lydimas Jono Meko poezijos eilučių, šį kartą pristatomas net keturiuose Lietuvos miestuose – Kaune, Jonavoje, Šiauliuose bei Klaipėdoje.

„eiti į pat vidurį“ – tai galimybė atrasti garsovaizdžius, kuriuos mato aklieji ir silpnaregiai, didžiąją dalį informacijos apie šį pasaulį gaudami garsiniame pavidale. Kartu su garso menininku Vladu Dieniniu bei sinchroninių triukšmų (folių) meistre Dominyka Adomaitytė kurtas performansas susilaukė itin didelio susidomėjimo Vilniuje, todėl šiemet nuspręsta tęsti kūrybinę kelionę po kitus Lietuvos miestus.

Kaip pasakoja patys spektaklio sumanytojai, jis kurtas remiantis Jono Meko poezija, pasitelkiant labiausiai garsiškus jo eilėraščius iš skirtingų gyvenimo periodų. 2023-iasiais metais pirmąkart parodytas garso spektaklis „eiti į pat vidurį“ puikiai iliustruoja mintį, jog klausymasis – kita regėjimo forma.

Profesionalių menininkų ir regos negalią turinčių kūrėjų draugystė tęsiasi jau ketvirtus metus. Prasidėjusi kaip garso meno ir muzikos edukacijos projektas „Regėjimo fonas“, ši kūrybinė erdvė skatina ieškoti vis naujų būdų, kaip turimą negalią paversti pranašumu ir galingu kūrybos įrankiu.

Projekto metu surengta ne viena kūrybinė stovykla, kurioje aklieji ir silpnaregiai gilinosi į klausą kaip matymą pakeičiančią juslę. Dalyviai garsiškai ir taktiliškai tyrinėjo aplinkos garsus, mokėsi garsinės dramaturgijos pagrindų, ansambliškumo įgūdžių.

Taip po truputį, projekto dalyviai virto garso aktorių grupe. Jų rankomis tamsoje gimė muzikinės istorijos, pasakojamos atrodytų, paprasčiausių buities daiktų – popieriaus, metalo ar medžio garsais.

Spektaklyje pasirodysiantys atlikėjai: Deividas Mankevičius, Laura Stadalninkaitė, Martynas Vitkus, Dominyka Adomaitytė ir Vladas Dieninis. Jono Meko poezija į publiką prabils aktorės Rasos Samuolytės balso įrašais.

Performanso autoriai prasitaria, jog visiems, kuriems įdomus kūrybinis procesas, rūpimus klausimus galės užduoti iškart po pasirodymo. Kiekviename mieste po spektaklio numatyti aptarimai su kūrybine komanda.

Patirti visišką tamsą bei joje užgimstančius garsinius pasaulius pirmieji kviečiami Jonavos miesto gyventojai. Performansas Jonavos kultūros centre vyks balandžio 19 dieną, 18 valandą.

https://www.facebook.com/events/786642966689151

69 views