Verslas

„Achema“: sunkūs sprendimai yra privalomi


Dėl radikaliai išaugusių gamtinių dujų kainų veiklą laikinai stabdo bendrovė „Achema“. Įmonė privalo imtis ypač sunkių sprendimų, kurie leistų sumažinti nuostolius ir ilguoju laikotarpiu išsaugoti kuo daugiau darbo vietų, teigiama bendrovės pranešime.

Laikinai sustabdžius veiklą dalis darbuotojų bus išleisti į prastovas pusei mėnesio. Kiti – mėnesiui. Jiems, kaip numato Darbo kodeksas, bus mokamos 40 proc. vidutinio darbo užmokesčio dydžio išmokos. Maždaug 5 proc. iš 1250 darbuotojų planuojama atleisti.

„Darbuotojai yra ypatingai svarbūs, deja, priimti sprendimai yra neišvengiami. Neatlikę šių skaudžių veiksmų pakenktume pirmiausia būtent žmonėms – neveiklumas ar ryžto stoka greitu metu pareikalautų kur kas didesnio masto etatų mažinimo.

Pramonės įmonės tiesiog neturi jokio kito pasirinkimo ir privalo mažinti kaštus visomis įmanomomis priemonėmis“, –  sakė „Achemos“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas.

Rekordinės gamtinių dujų kainos tiesiogiai lemia bendrovės gaminių savikainą ir konkurencingumą, mat jos yra pagrindinis azoto trąšų gamybos komponentas. „Achemos“ trąšos, palyginti su nuosavus dujų šaltinius turinčių amerikiečių ir rusų produkcija, tampa nekonkurencingos, produktų gamybos kaštai skiriasi ne procentais, o kartais.

Šiuo metu į Europą plūsta trąšos iš šių pigių gamintojų. Preliminariai planuojama, kad įmonė nedirbs iki gruodžio, tačiau galimi greiti pokyčiai, priklausantys nuo dujų ir trąšų rinkų tendencijų.

Koncerno „Achemos grupė“ valdybos pirmininkė Lidija Lubienė pasigenda objektyvumo ir verslo palaikymo: „Gerbiame visas viešai išsakytas nuomones apie susidariusią padėtį bendrovės „Achema“ gamykloje. Tačiau kol kas šios nuomonės pagrįstos vien jausmais ir, manyčiau, yra išsakytos vaikantis pigių politinių dividendų, juk artėjantis rinkimų ciklas jau visai netoliese.

Ypač lengva viešai reikšti nuomonę ir dalintis beprasmiais patarimais, kai visiškai neišmanai chemijos pramonės ir „Achemos“ veiklos procesų. Palyginimui, kiekvienas mūsų verslo priimtas sprendimas privalomai grindžiamas išsamiai apsvarstytais faktais ir skaičiais. Sprendimai priimami ieškant tinkamiausių veiksmų, kurie užtikrintų ilgalaikę sėkmingą veiklą“.

L. Lubienė pabrėžia palaikymo svarbą šios sudėtingos krizės metu. „Dabar tikrai ne laikas klaidinti visuomenę ir vaikytis populizmo. Didžioji dalis šalies gyventojų dar pilnai nejaučia, su kokia didžiule ir precedento neturinčia energetine krize šiuo metu susidūrė tiek Lietuva, tiek visa Vakarų Europa. Šio laikotarpio pasekmes mes visi jusime dar ilgą laiką. Todėl reikalingas supratingumas ir palaikymas ieškant sunkių, tačiau privalomų sprendimų“, – sakė L. Lubienė.

„Achema“ buvo viena iš paskutiniųjų Europos trąšų gamintojų, sustabdžiusių didžiąją dalį gamybos. Dėl aukštų dujų kainų veiklos apimtis radikaliai sumažino arba apskritai sustabdė Norvegijos, Vokietijos, Lenkijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės (JK) ir Vengrijos trąšų gamybos įmonės.

578 views