Jonavos rajono savivaldybėje jau penktus metus įgyvendinama jaunimo vasaros užimtumo ir integracijos į darbo rinką programa.
Pasak savivaldybės pranešimo, ši programa kasmet pritraukia vis daugiau dalyvių – 14–19 metų jaunuolių ir Jonavos rajone veiklą vykdančių darbdavių. Pastariesiems savivaldybė moka dalines darbo užmokesčio išlaidų kompensacijas už vasaros laikotarpiu įdarbintus jaunuolius.
Darbo rankų ypač reikia vasarą
Šiais metais programoje dalyvauja 18 darbdavių, kurie vasarai įdarbino 31 jaunuolį. Tris 17–18 metų vaikinus įdarbinusios įmonės „Talga“ komercijos vadovas Aivaras Gūdmantas sako, kad papildomų darbo rankų reikia būtent vasarą, kai bendrovės darbuotojai atostogauja. Anot jo, savivaldybės siūloma programa yra ne tik finansinė pagalba verslui.
„Visų pirma tai parodo savivaldybės požiūrį, kad domimasi jaunimo programomis, kad kreipiamas dėmesys į tai, ką jaunas žmogus veikia ir jam sudaromos sąlygos įsidarbinti.
Priimdamas į darbą jaunuolį, kuriam dar nėra aštuoniolikos metų, darbdavys prisiima ir tam tikras rizikas. Tokiam jaunuoliui turi būti kiek lengvesnės darbo sąlygos, jam negalima dirbti viršvalandžių ir kiti dalykai.
Be to, visi puikiai supranta, kad jis neatsineša žinių bagažo, patirties, o tai reiškia, kad vietoje vieno ilgalaikio darbuotojo greičiausiai reikia priimti du žmones be patirties. Su jaunimo rėmimo programa mes galime įdarbinti du jaunuolius vietoje vieno, kurie dirbs galbūt mažiau našų darbą, bet, įmonės pinigais skaičiuojant, išlaidos bus arti to, kaip įdarbintumei vieną darbuotoją. Todėl tokia programa – tikrai geras dalykas“, – sakė A. Gūdmantas.
Vertina ir jaunuolių požiūrį į mokyklą
Jaunuolius įmonė buvo įdarbinusi ir ankstesniais metais, tik, sakė A. Gūdmantas, be programos. „Todėl jie vienas per kitą sužino, kad dėl darbo vasarą galima kreiptis į mūsų įmonę.
Aklai kiekvieno norinčio nepriimame, kviečiame pasikalbėti. Pokalbio metu stengiamės išsiaiškinti, ką jie gyvenime veikia, ar yra patikimi. Klausiame, ką galvoja apie savo mokyklą. Kad nebūtų taip: metu mokslus ir dirbsiu sandėlyje krovėju. Tokių neįdarbiname ir pasiūlome grįžti į mokyklą.
Tačiau tas, kuris sako, kad dirbs per vasaros atostogos, kad per jas nori užsidirbti pinigų, kad turėtų savo pramogoms, savo reikmėms – tokį į darbą priimame. Tai vienas momentas iš atrankos proceso“, – kalbėjo A. Gūdmantas.
Trys vaikinai įmonėje dirba krovikais, tačiau nepaisant to, kad šis darbas yra nekvalifikuotas – patirties, įgūdžių jam taip pat reikia.
„Kai žmonės neturi darbinės patirties, skiriamas pats elementariausias darbas. Bet kokiu atveju, jie susipažįsta su tuo, kaip veikia įmonė, susipažįsta su darbo tvarka, sužino, kaip įmonėje veikia vieni ar kitokie procesai. Kalbant apie mūsų atvejį – supranta, kas yra sandėlis, koks yra krovinių judėjimas. Atsiranda tam tikras įvadas“, – sakė A. Gūdmantas.
Įmonė „Talga“ yra įsikūrusi už Jonavos, tačiau dėl atvažiavimo į darbą problemų nekyla – važiuoja miesto viešasis transportas, taip pat bendrovėje skatinama naudotis dviračiais ar paspirtukais.
Išbandymas – per triatlono varžybas
Dvi merginas – padavėjas-barmenes – vasarą įdarbino ir mažoji bendrija „Beika“, jonaviečiams geriau žinoma kaip miesto centre esantis „Kiemaitis“. Įmonės vadovė Monika Bendoraitienė sako, kad abi merginos dirba puikiai ir labai stengiasi.
„Mums ši parama yra svarbi, o papildomos darbo jėgos reikia būtent vasarą, kai išauga lankytojų srautas. Tad jaunimo užimtumo programa mūsų atveju – tiesiai į dešimtuką“, – kalbėjo vadovė.
Šaltuoju metų laiku lankytojus „Kiemaitis“ priima tik kavinės, kuri įrengta buvusiame jūriniame konteineryje, viduje: „Ten yra tik penki staliukai, o vasarą turime visą kiemą. Norime klientus aptarnauti geriau, kokybiškiau. Dėl to ir įdarbinome daugiau žmonių. Kitaip nespėtume.“
Vasarą jaunimas kavinėje dirba jau ne pirmus metus, o M. Bendoraitienė apie jaunus žmones atsiliepia gerais žodžiais – moksleiviai nori įrodyti savo vertę, stengiasi dirbti.
Norinčiųjų dirbti buvo ir daugiau. „Mūsų administratorė su jaunuoliais kalbasi, kviečiame ateiti ir kelis vakarus pabandyti padirbėti. Matosi iš žmogaus, kuris tikrai nori dirbti – jis klausia, domisi. Tai yra darbas komandoje, darbas su žmonėmis. Reikia dirbti ir su kasa, ir kavą ruošti, ir indus plauti“, – kalbėjo pašnekovė.
M. Bendoraitienė pasakojo, kad merginos neseniai turėjo rimtą išbandymą – kai Jonavoje vyko triatlono varžybos, žmonių srautas buvo didžiulis. Tačiau ši situacija dar labiau išryškino jų atsakingumą ir požiūrį į darbą.
Įmonės vadovė sako, kad su vasarą dirbančiais jaunuoliais ryšys išlieka ir ateityje – jiems siūloma padirbėti savaitgaliais ar laisvu nuo mokslų metu: „Jei randi tinkamą žmogų, nesinori prarasti, norisi sutarti. Jei sutariam, jei nori žmogus užsidirbti – suteikiame visas galimybes.“
Grįžtamasis ryšis – svarbi programos dalis
„Kiemaityje“ dirbanti Andrėja sako darbu esanti patenkinta: „Labai gerai sekasi, labai patinka darbas, labai malonūs bendradarbiai. Kodėl dirbu? Norisi kažką per vasarą veikti. Gal liksiu dirbti ir mokslo metais – savaitgaliais.“
Panašiai kalbėjo ir bare-restorane V.A.U. dirbančios Milana ir Skaivė. Kaip sakė Milana, jauku ir gera dirbt ten, kur darbdaviai į jaunimą žiūri kaip į atsakingus, suaugusius asmenis: „Dirbant susiduri su iššūkiais, atrodo kaip nesiseka, taip nesiseka, bet kiekviena patirtis yra savotiškai neįkainojama.“
„Buvo visko, ir nesėkmių, ir gerų momentų. Bet su kolektyvo ir darbdavių paskatinimais ar motyvacija viskas įveikiama“, – antrino Skaivė.
Jonavos rajono savivaldybės administracijos Jaunimo reikalų koordinatorė (vyr. specialistė) Daiva Skebienė sako, kad grįžtamasis ryšis – tiek iš darbdavių, tiek iš jaunuolių – yra irgi svarbi programos dalis.
„Visuomet malonu sulaukti atsiliepimų, nuomonių. Dėkojame visiems darbdaviams ir jaunuoliams, dalyvaujantiems programoje. Labai kviečiame dalintis patirtimi“, – kalbėjo D. Skebienė.
Apie programą
- Tam, kad darbdaviai būtų dar labiau atviresni jaunimui bei turėtų galimybę gauti didesnes kompensacijas, šių metų pavasarį savivaldybės administracija teikė paraišką Jaunimo reikalų agentūros skelbtam Jaunimo užimtumo vasarą ir integracijos į darbo rinką projektų finansavimo 2024 metais konkursui.
- Projektui „Atrask save darbo vietoje“ įgyvendinti gauta 12 tūkst. eurų, todėl šiemet programa vykdoma Jonavos rajono savivaldybės ir Jaunimo reikalų agentūros lėšomis.
- Pagal programą galimos iki 200 eurų per mėnesį kompensacijos darbdaviui už įdarbintą jaunuolį, dirbantį pilnu, jam leistinu pagal amžių darbo krūviu (maksimaliai kompensuojama už 2 mėnesius).
- Šią vasarą programoje dalyvaujantys darbdaviai gali tikėtis iki 100 proc. didesnių kompensacijų.
- Visą programos laikotarpį su jaunimu ir darbdaviais bendrauja jaunimo reikalų koordinatorė Daiva Skebienė, todėl kilus bet kokiems klausimams, kviečiama kreiptis nurodytais kontaktais: el. p. skebiene@jonava.lt, tel. +37061623403.
- Projekte taip pat dirba mentorės, Jonavos Grigorijaus Kanovičiaus viešosios bibliotekos Atvirojo jaunimo centro jaunimo darbuotojos Laura ir Lina, lydinčios, konsultuojančios, motyvuojančios viso įdarbinimo laikotarpio procese. Į jas galima kreiptis el. paštu jaunimas@jonbiblioteka.lt, tel. (8-349) 47516.