Naujienos

Tiriami pradinukai galės grįžti į klases netestuojant visos šeimos


Nuo balandžio 26 d. Jonavos rajono savivaldybės teritorijoje esančiose ugdymo įstaigose ugdymas pagal pradinio ugdymo programą bus vykdomas nuotoliniu būdu arba mišriu būdu, periodiškai jose atliekant mokinių ir darbuotojų profilaktinį tyrimą COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijai) diagnozuoti.

„Nuo šio pirmadienio Jonava dėl didėjančio susirgimų skaičiaus nebėra „saugių savivaldybių“, nurodytų Vyriausybės nutarime, sąraše, todėl joje privaloma organizuoti periodinį pradinukų tyrimą, – sako mero pavaduotoja Birutė Gailienė. – Mūsų savivaldybėje šis tyrimas bus atliekamas taikant kaupinių metodą: Atliekant profilaktinį tyrimą kaupinių metodu, ėminiai grupuojami iki 6 ėminių toje pačioje virusologinėje terpėje, o taikant šį tyrimo metodą specialus tamponėlis įkišamas į nosies landą ne giliau kaip 1,5–2 cm.“

B. Gailienė prašo tėvelių nenuteikti savo vaikų baimei ir į situaciją žiūrėti protingai: „Turime pradėti taikyti kaupinių metodą, taip yra numatyta teisės aktuose, privalome juos įgyvendinti. Tačiau noriu atkreipti dėmesį, kad prievartos čia nėra – jei tėveliai nepageidaus tirti savo vaiko, jis galės mokytis nuotoliniu būdu. Apmaudu, kad iki mokslo metų likus nedaug laiko reikia laikytis sugriežtintų reikalavimų. Tačiau dar apmaudžiau būtų atsisakyti kontaktinio mokymo.

Taip pat noriu pabrėžti, kad testuojami bus tik patys mokiniai ir mokytojai, o mokinių namų ūkių tyrimas nėra privalomas“.

Planuojama, kad kaupiniai bus imami šios savaitės antroje pusėje, įstaigose juos surinks visuomenės sveikatos biuro specialistai. Testą reikės atlikti kartą per savaitę.

„Jei susirgimų skaičius mažės, tuomet, tikėtina, vėl sugrįšime į „saugių“ savivaldybių sąrašą ir tyrimo kaupinių metodu galėsime nebevykdyti“, – sako B. Gailienė.

Ar šiemet sugrįš į klases vyresnių klasių moksleiviai, dar nėra aišku.

„Vyriausybė kelia sunkiai įgyvendinamus reikalavimus, susidaro įspūdis, kad tiesiog norima reaguoti į visuomenės priekaištus, kad neatnaujinamas ugdymas, ir tuo pat metu įduoti savivaldybėms instrukciją, kurios objektyviai neįmanoma įgyvendinti, tarsi pasakant, kad va, žiūrėkit, mes iš savo pusės jau kaip ir viską padarėm, LEIDOM, o dabar jau savivaldybių reikalas. Tas požiūris nėra sąžiningas nei vaikų, nei tėvų, nei savivaldybių atžvilgiu. Jis tik dar labiau kelia įtampą visiems“, – sako B. Gailienė.

Keli dažniausiai užduodami klausimai:

KONTAKTINIO UGDYMO PROCESAS TIRIANTIS KAUPINIŲ METODU

Ar kaupinių tyrimas  privalomas visiems?

Tyrimo prievarta neverčiama atlikti. Jis savanoriškas. Atsisakius tirtis, mokomasi nuotoliniu būdu. Tam, kad tęsti mokymąsi kontaktiniu būdu mokykloje, mokinio tėvai / globėjai turės pasirašyti prašymą mokytis kontaktiniu būdu ir sutikimą atlikti tyrimą bei sutikti, kad mokiniai toliau kas 4–7 d. atliktų tyrimus mokykloje.

Tyrimo nereikia atlikti mokiniui/darbuotojui, jei jis turi antikūnų kiekį patvirtinančią pažymą, išduotą ne daugiau kaip prieš 60 dienų, arba yra prasirgęs virusu ir nuo susirgimo dienos praėjo ne daugiau kaip 180 dienų.

Jei darbuotojas yra paskiepytas abejomis vakcinos dozėmis, jam tirtis taip pat nereikia.

Ar galės į kontaktinį ugdymą grįžti tie mokiniai, kurių tėvai / globėjai nesutinka, kad vaikai būtų testuojami?

Negalės. Nesitestuojančių namų ūkių vaikai tęs ugdymą nuotoliniu būdu. Taip pat nuotolinis ugdymas bus organizuojamas ir sergantiems vaikams.

Jei tėvai persigalvoja, ar galima atsisakyti vaiką mokyti kontaktiniu būdu?

Taip, jei šeima persigalvotų, gali parašyti prašymą ir vaiką vėl grąžinti mokytis per nuotolį.

Kaip mokysis vaikai, kurie negalės grįžti į klasę, jei namų ūkio kaupinio tyrimo rezultatas bus teigiamas? Kaip bus užtikrinamas lygiavertis mokymasis negalintiems būti klasėje?

Visi likę mokiniai mokysis nuotoliniu būdu ir bus užtikrinamas mišrus ugdymas.

Ar tyrimo atlikimas padės neužsikrėsti mokiniams, darbuotojams koronavirusu?

Mokiniai ar mokyklos darbuotojai užsikrėsti gali įvairiose vietose išėję iš ugdymo įstaigos. Šis testavimas leidžia aiškiau matyti epidemiologinę situaciją ugdymo įstaigose, padeda greitai nustatyti besimptome koronaviruso forma sergančius asmenis ir užtikrina saugesnę ugdymosi aplinką, išvengiant koronaviruso židinių.

Kokiose mokyklos patalpose mokiniams bus atliekami pakartotiniai tyrimai ir kas dalyvaus atliekant tyrimą?

Kaupiniai bus imami mokyklos nustatytose patalpose, mėginius ištirti duos visi sutikę klasės vaikai, t. y. jokios atrankos nebus, tyrime dalyvauti kviečiami visi – tiek mokiniai, tiek mokyklos darbuotojai. Kaupiniai formuojami iš tos pačios klasės mokinių ir mokytojo.

Ar atliekant antrą kartą mokykloje testavimą pasitaikė atvejų, kada vaikas nebuvo klasėje, kada jam atliekamas tyrimas?

Taip. Jei vaiko nėra klasėje, atskiras testavimas jam neorganizuojamas, o jis prijungiamas prie kito testavimo, kuris ugdymo įstaigoje vyksta kas 4-7 dienas.

Kas koordinuoja visą procesą mokykloje ir kas ims mėginius?

Procesą mokykloje koordinuos ir mėginius ims joje dirbantis visuomenės sveikatos specialistas.

Kas bus, jei mokinių ar darbuotojų kaupinio tyrimo rezultatas bus teigiamas?

Visi kaupinį sudarantys asmenys turės izoliuotis ir nedelsiant registruotis atlikti profilaktinį PGR tyrimą iš nosiaryklės, siekiant išsiaiškinti, ar asmuo neserga.

Kas atsitiks, jei jokių simptomų neturinčio vaiko tyrimo rezultatas bus teigiamas? Ar reikės izoliuotis visai klasei?

Taip. 14 dienų izoliacija privaloma turėjus didelės rizikos kontaktų, 10 dienų – kitais atvejais. Izoliacijos trukmė gali kisti LR sveikatos apsaugos ministerijai priėmus sprendimus, remiantis mokslo įrodymais.

Kas bus, jei vienas kaupinių bus teigiamas? Ar turės karantinuotis klasė, klasės mokinių šeimos? Jei taip – kiek laiko?

Jei viename klasės kaupinių bus aptiktas virusas, bus testuojami visi į tą kaupinį patekę vaikai atskirai, kad būtų nustatytas sergantis. Visa klasė turės izoliuotis 14 dienų ir mokysis nuotoliniu būdu. Po to grįš atgal į mokyklą ir bus toliau testuojami kaupinių metodu. Susirgusiam koronavirusu mokiniui ir jo šeimai bus taikoma 10–14 dienų izoliacija.

Ar tyrimo metu negalima užsikrėsti?

Ne, tyrimas atliekamas laikantis visų saugumo reikalavimų.

595 views