Kultūra

Šešiose erdvėse – šeši aktoriai ir tiek pat istorijų


Prieš savaitę Jonavos kultūros centro (JKC) teatras žiūrovus pakvietė į spektaklio „Ekskursija“ premjerą. 2022 metų pabaigoje buvo pristatyti šio spektaklio eskizai ir štai pagaliau – premjera.

Spektaklio „Ekskursija“ dramaturgija parašyta remiantis teatro aktorių papasakotomis autentiškomis istorijomis. Istorijas inscenizavo dramaturgė Lina-Laura Švedaitė. Spektaklio metu šešios istorijos pasakojamos šešiose skirtingose kultūros centro pastato erdvėse: didžiojoje rūbinėje, žiūrovų salėje,  didžiojoje scenoje, ant kultūros centro stogo, garaže stovinčiame autobusiuke ir teatro repeticijų auditorijoje.

Toks kultūros centro  režisieriaus Manto Jančiausko režisūrinis sprendimas buvo gana keistas ir netikėtas. Visų pirma todėl, kad kai kurios erdvės  – kultūros cento stogas ar  rūsys – yra tiesiog nepritaikyti  kultūrinėms veikloms. Dar labiau nustebino viena scena, parodyta sename dešimties vietų autobusiuke. Čia, „lyjant lietui ir keičiantis vaizdams už autobusiuko lango“, vairuotoja (vaidina Audronė Tuminauskienė) keleiviams pasakojo spalvingą savo gyvenimo istoriją.

Neperspausta, nepervaidinta, įdomu, netikėta – tokios mintys galvoje kirbėjo po spektaklio. Turint mintyse, jog neprofesionalūs aktoriai pasakojo autentiškas ir asmeniškai išgyventas situacijas, dramaturgė išlaikė balansą tarp laisvo ir sutvarkyto (akcentuoto) teksto. Paprastas kalbėjimas lyg ir tapo meninės raiškos priemone.

Geriausiai tai atskleidžia kelios scenos. Pirmoji, kuri vyko rūbinėje (vaidina Vincentas Užalovičius), antroji – ant JKC stogo (vaidina Gelmė Ivanauskaitė)  ir šeštoji scena – jau teatro studijoje (vaidina Ernesta Bieliauskienė). Čia pasakotos istorijos ir išgyventos emocijos žiūrovą tarsi pakviečia tapti kažkada išgyventų emocijų  liudininku. Tuo tarpu rūsyje žiūrovas jau tampa žaidėju, nes jam „primetamas“ kareivio vaidmuo (vaidina Artūras Mozūraitis), kaip ir scena didžiojoje scenoje (vaidina Augustė Smilingaitė), kur žiūrovas provokuojamas rinktis tarp TAIP ir NE, tarp tiesos ir netiesos.

Teatro režisierius, menininkas Feliksas Paulauskas, paprašytas pasidalinti savo įspūdžiais po spektaklio matytą reginį įvardijo įvietintu teatru.

„Gal tiksliau, tai įvietinto ir dokumentinio teatro samplaika. Panašia forma spektaklius statė ir garsus režisierius Ježis Grotòvskis. Žmogus įdomiausias tada, kai jis yra nei geras, nei blogas, kai jis yra individualus ir nenuobodus. Man buvo įdomu“. 

Simboliška, kad JKC teatro spektaklio „Ekskursija“ premjera įvyko  kovo 27 dieną ir turėjome galimybę mūsų krašto teatro bendruomenę pasveikinti ne tik su premjera, bet ir su Tarptautine teatro diena.                                 

Tie, kurie nespėjo ar neturėjo galimybės pamatyti spektaklio, į netikėtą patirčių ekskursiją kviečiami balandžio 21 ir 23 dienomis.

JKC info.

133 views