Naujienos

Projekto „Draugystė veža” dalyviai aplankė Jonavos kraštą


LRT kartu su Neįgaliųjų reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pristatomo socialinio projekto „Draugystė veža” dalyvių poros (draugų su negalia ir be jos) aplankė Jonavos kraštą.

Jonavos rajone „draugiečiai” patraukė į kelionę „po Europą”: apsilankė Paryžiuje, Londone ir Šveicarijoje. Štai Šveicarijoje draugų kompanija atrado Survilų kaimo turizmo sodybą, 2018 m. išrinktą gražiausia rajone.

Projekto dalyviai išbandė dar pakankamai naują, bet labai populiarėjančią pramogą Lietuvoje – žaidė diskgolfą. Keliautojų kompanija dėkoja svetingiems šeimininkams už įdomią pramogą, šilumą prie židinio, labai skanius sūrius, bulves ir kastinį!

Kitas kelionės taškas – 2019 m. trisdešimtmetį paminėjęs  Jonavos kultūros centro krašto muziejus (vadovė Daiva Petrikėnienė). Nors keitėsi ir muziejaus patalpos, ir čia dirbę žmonės, tačiau išliko tas pats tikslas – puoselėti krašto istoriją. Pagal edukacinių užsiėmimų vykdymą muziejus lyderiauja Lietuvoje.

Projekto dalyvių poros muziejuje ne tik daug sužinojo, bet ir patys daug dirbo: linus mynė, kūlė, karšė vilną, vijo virves ir net kiekvienas sau lininius maišelius tautinių ornamentų raštais puošė! Todėl jie taria didelį ačiū už turiningai praleistą laiką ir išsineštą naujų žinių bagažą!

Paskutinė pirmąją kelionės dieną aplankyta vieta – Jonavos rajono savivaldybės viešoji biblioteka, kuriai nuo 2004 m. vadovauja Skirmutė Gajauskaitė. Biblioteka siekia visada išlikti klasikine knygų šventove, bet stengiasi neatsilikti nuo laikmečio, todėl šiandien yra interaktyvi: atvertos modernios skaityklos, įrengta vaikų ir jaunimo erdvė, įdiegta daugybė techninių ir kitų naujovių. Sukurtas subtilus ir jaukus interjeras. 

Projekto dalyviai stebėjosi, kad nors biblioteka ką tik šventė 80 metų jubiliejų, atrodo ji – kaip 18! Jie džiaugėsi, kad viskas puikiai pritaikyta turintiems judėjimo negalią. Ir dėkojo už puikią edukacijos pamoką: išmoko pinti tautines juosteles iš šešių siūlų!

Dar tą vakarą kompanija skaniai ir sočiai pavakarieniavo, pašoko ir pasigrožėjo šventiškai padabintomis eglutėmis!

Antroji „draugiečių” kelionės diena prasidėjo nuo pasivaikščiojimo VĮ Valstybinių miškų urėdijos Dubravos regioninio padalinio miškininkų įrengtu mokomuoju pažintiniu taku „Kopos”. Turbūt sunku patikėti, kad visai netoli Jonavos yra… tikrų tikriausios kopos, kaip Kuršių Nerijoje! Tik nei jūrų, nei marių čia nėra.

Tai buvusi ekologinės nelaimės vieta – buvęs sovietų tankodromas. Po tarybinių kariškių  pasidarbavimo visas miškas buvo iškirstas ir prasidėjo smėlio pustymas. Iš karto po kariuomenės išvedimo valstybinių miškų miškininkai šioje vietoje įveisė pušyną, bet paliko keletą plikų vietų, kurios primintų istorinius įvykius. Tokiu būdu Dumsių girioje susiformavo viena didesnių ir unikalių Lietuvoje žemyninių kopų.

Už puikų pasivaikščiojimą, įdomų pasakojimą ir gerą nuotaiką projekto dalyviai dėkoja Užusalių girininkijos girininkui Žilvinui Koncevičiui! O dalyvė Vaida ragina žmones būtinai aplankyti šią nuostabią vietą!

Na, o vėliau keliauninkų laukė pačios tikriausios šėlionės nuotykių parke „Lokės pėda”! Nors, kaip sakė Laura, jiems teko įveikti vaikišką trasą, net jai, daug sportuojančiai, tai buvo tikras, bet nerealiai geras iššūkis.

Dalyviams teko įveikti saugiai medžiuose įrengtus beždžionių, tibetietiškus ir neapolietiškus tiltus, judančius rąstus, tinklus, sūpynes, balnakilpes, piratų kopėčias, šokti Tarzano šuoliu, pereiti tirolietišką tiltą ir daugelį kitų kliūčių. Visi kartu jie patyrė daug netikėtų įspūdžių, atrado savyje naujų savybių,  išmėgino jėgas, nugalėjo vidines baimes!

Paskutinė vieta, kurią aplankė projekto atrankų poros, – tai viena garsiausių Jonavos rajono įžymybių, vėlyvojo klasicizmo architektūros paminklas Žeimių dvaras. Nors jis dabar yra restauruojamas, čia vyksta kultūros renginiai, meno projektai, edukacinės programos, miestelio šventės.

Pagrindinį dvaro fasadą puošia stambios kolonos. Rūmuose būta 25 kambarių, kuriuose stovėjo olandiškos koklių krosnys. Prie dvaro yra koplyčia, išlikęs XVIII a. įveistas parkas, kuriame yra apie 20 rūšių augalų ir liepų alėja, dvaro svirnas, ledainė, kumetynas, arklidė.

1387 m. Jogaila Žeimių dvarą užrašė Skirgailai. Vėliau dvaras atiteko Zavišoms. XVII a. dvaras atiteko Medekšoms. 1676–1690 m. D. Medekša pastatė centrinius dvaro rūmus. 1780 m. dvaras atiteko Kosakovskiams. 1890 m. surašytas Žeimių dvaro inventorius, atliktas remontas. 1940 m. dvaras nacionalizuotas. Po Antrojo pasaulinio karo čia įrengti butai, biblioteka.

1959–1965 m. Žeimių dvare veikė žemės ūkio technikumas, vėliau įrengtas moksleivių bendrabutis. Dabar dvarą yra įsigijęs menininkas Domas Noreika, kurį draugai vadina „Namu”.

Dvaro sodybos šeimininkas per 15 metų surinko daugiau nei 400 eksponatų ir restauruoja bei puoselėja dvarą tik natūraliomis priemonėmis bei natūraliais būdais! Keliauninkų kompanija dėkinga už šaunią pažintį, išgirstas istorijas ir naują atradimą!

Baigėsi dar viena įsimintina kelionė! Misija pavyko, nes dalyviai paliko savo saugius namus, pasidavė avantiūrai, surizikavo ir buvo labai laimingi. Kelionės dalyvių įspūdžius ir draugystės istorijas kviečiame pamatyti antradieniais – ketvirtadieniais  portale www.lrt.lt ir penktadieniais LRT televizijos laidoje „Labas rytas, Lietuva”.

Teksto autorė Indrė Radžiukynienė, #DraugystėVeža nuotr.

Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/draugysteveza/

911 views