Lietuva

Lietuvoje planuojama atnaujinti 30 tūkst. daugiabučių


Senų daugiabučių renovacijos tempai Lietuvoje turėtų išaugti trigubai, o iš viso iki 2050 m. keliamas tikslas atnaujinti apie 30 tūkst. tokių gyvenamųjų namų. Tai numatoma šiuo metu rengiamoje naujoje valstybinėje strategijoje, praneša Būsto energijos taupymo agentūra (BETA).

Anot pranešimo, įgyvendinus šią strategiją, daugiabučių namų energetinis efektyvumas vidutiniškai padidės 60 proc., o CO2 emisijos sumažės daugiau nei 80 proc.

Siekis – „nulinės energijos“ namai

Strategijoje bus išdėstytos veiksmų gairės, parengtos atsižvelgiant į ilgalaikį Europos Sąjungos (ES) tikslą – didžioji dalis pastatų ne vėliau kaip iki 2050 m. turi tapti neutralūs anglies dvideginio išmetimui.

Taip pat jie turi būti ekonomiškai efektyviai pertvarkyti į beveik nulinės energijos, t.y. beveik nevartojančius energijos pastatus.

„Planuojama, kad daugiabučių renovacijos tempai iki 2050 m. turėtų išaugti trigubai. Šiuo metu keliamas tikslas per metus renovuoti beveik 500 daugiabučių, palaipsniui šis skaičius turėtų didėti ir po 5 m. planuojama renovuoti 100 namų daugiau, o 2031-2040 m. laikotarpiu – po 1000 kasmet.

Tuo tarpu 2041-2050 m. daugiabučių renovacijos tempas pasiektų 1400,“ – teigia BETA direktorius Valius Serbenta.

Numatytu laikotarpiu planuojama atnaujinti apie 30 tūkst. daugiabučių.

Prioritetai – kvartalinei renovacijai

Ypatingą dėmesį įgyvendinant strategiją planuojama skirti kvartalinei renovacijai. Strategijos rengėjai siūlo sudaryti paramos priemonių komplektą, kuris palengvintų kompleksinių priemonių įgyvendinimą.

„Savivaldybėms šioje srityje jau dabar sekasi neblogai, tačiau turime veikti dar aktyviau – tą suprantame ir esame pasiruošę“, – sako Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas, Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius.

BETA duomenimis, šiandien jau 39 šalies savivaldybės yra pasirengusios Kvartalų energinio efektyvumo didinimo programas. Iš viso į parengtas programas yra įtraukta beveik 120 kvartalų, kuriuose planuojama atnaujinti 3420 daugiabučių, 315 viešųjų pastatų bei daugiau kaip 500 kitų pastatų.

Vidutinis programos įgyvendinimo laikotarpis siekia 7 metus.

Nuo 2013 metų, vykdant daugiabučių atnaujinimo programą, Lietuvoje renovuotas jau 2541 daugiabutis, o šiuo metu yra atnaujinami dar 1733 namai.

Investicijos į šių namų atnaujinimą sudaro apie 800 mln. eurų.

219 views