Kultūra

Kokią paslaptį šią vasarą sužinojo Jonavos bibliotekininkai?


Vasaros smagumą galima matuoti įvairiais būdais: apskaičiuoti saulėtų dienų skaičių, nukeliautų kilometrų kiekį, mirkymosi jūroje ar ežere trukmę, sumušti ilgiausio miegojimo ar niekoneveikimo rekordą…

O štai Jonavos bibliotekose džiaugiamės į vasarotojų krepšius keliaujančiomis knygomis, daugybe renginių ir gausiu jų lankytojų būriu.

Skaitytojus, leidinius, renginius ir juose apsilankiusius žmones suskaičiuoti nesunku. Tuoj bibliotekininkai sės prie lentelių ir iki metų pabaigos statistiniai duomenys ramiai nuguls ataskaitų eilutėse. O štai neišmatuojami vasaros smagumai virsta mažais stebuklais ir nedrąsiai į ausį pakuždėtomis paslaptimis, apie kurias papasakosime netrukus.

Jau šeštus metus Jonavos viešosios bibliotekos bendruomenė džiaugiasi veikiančia Knygų terasa. Čia kiekvieną vasaros trečiadienį vyksta renginiai vaikams. Šiemet mažieji bibliotekos lankytojai skubėjo į Vasarotojų akademijos užsiėmimus. 13 smagių susitikimų, 800 apsilankiusių vaikų ir daugiau nei 200 suaugusiųjų įsitraukė į kūrybiškumą bei pažinimą skatinančias veiklas, kartu didinančias susidomėjimą literatūra ir skaitymu.

Vasarotojų akademija

Mieste atostogaujantys vaikai mokėsi sveikai gyventi, plėtė pasaulėžiūrą, ugdė atsakomybę dalyvaudami edukaciniuose Debesų ganyklų užsiėmimuose: „Aš – EKO karys“, „Šaukšto šmaukšto stalo akademija“, „Kvapų vaistinė“, „LDK pilys“, Mėgintuvėlio laboratorijos dirbtuvėlėse,  stebėdami teatro „Avilys“ spektaklį  „Ėduoniukas ir bakteriukas“ ir dalyvaudami interaktyvioje Jonavos visuomenės sveikatos biuro paskaitoje „Saugios ir sveikos atostogos“.

Išlaisvinti kūrybiškumą, mokytis bendrauti ir visapusiškai augti skatino smagūs susitikimai ir įvairūs pasirodymai: VšĮ „Monoklis“ judesio spektaklis „Agus ir monstriukai“, klounų teatro studijos „Dulidu“ spektaklis „Kaip atsirado drugeliai“, susitikimas su Keistuolių teatro aktoriumi ir režisieriumi Justu Terteliu, teatro „Lėlė“ spektaklis „Pelenė“, įkvepiantis pokalbis su rašytoja Igne Zarambaite ne tik apie knygos veikėją Simą ir jo kalaviją bei nuotaikinga interaktyvi juoko ir vitamino C gaminimo programa „Klouno LULU mokykla“, kurios metu atsisveikinome su nuostabia ir saulėta vasara.

Aktyviausi ir stropiausi lankytojai iš paskutinės vasaros renginių maratono šventės iškeliavo nešini Vasarotojų akademijos diplomais ir specialiais prizais – mėlynaisiais bibliotekos bildukais, dar vasaros pradžioje apsigyvenusiais bibliotekos erdvėse. Dabar šie bildukai – bibliotekos simbolis, lydėsiantis vaikus jų draugystės su knyga kelyje ir nuolat priminsiantis, kad skaitymas – vienas smagiausių ir turiningiausių laiko leidimo būdų, į kurį visada kviečia biblioteka.

Vasaros renginių gausa gali pasigirti ir Jonavos viešosios bibliotekos filialai. Čia vyksta garsiniai skaitymai, kūrybinės dirbtuvės, dienos stovyklos, kino seansai ir kitos veiklos, kurių dalyviai kartu su bibliotekininkais neretai peržengia bibliotekų ribas ir keliasi į mažų miestelių parkus, kiemus bei kitas viešąsias erdves.

Vasara su keturkojais Rimkų bibliotekoje

Štai Rimkų bibliotekoje klesti draugystė su keturkojais, uodeguotais, ūsuotais, plunksnuotais ir kitais smagiais gyvūnais, už lango veši vaistažolių darželiai – ši vasara jiems buvo ypač palanki. Miesto bibliotekos ir filialų skaitytojai aktyviai dalyvavo šių metų magiškame skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“. Čia jie turėjo įveikti penkias užduotis, o prizų laimėtojai paaiškės jau netrukus.

Užusalių bibliotekoje susibūrė dėl švaresnio pasaulio ir ekologinių idėjų įgyvendinimo susirūpinę vaikai, Išoruose bibliotekininkė kartu su skaitytojais kaip niekad smagiai traukė Lietuvos valstybės himną pažymėdami Valstybės dieną, o Kulvoje virė darbas kartu bendruomene rengiamoje vaikų vasaros stovykloje. 

„Dažnai paskui vaikus į biblioteką ateina ir tėveliai, kurie vėliau įsitraukia į suaugusiems skiriamas veiklas bei renginius.“ – džiaugiasi Šveicarijos filialo vyriausioji bibliotekininkė Marytė Terebeizienė, apžvelgdama prabėgusios vasaros įspūdžius.

O mes prisimename paslaptį ir tuos neišmatuojamus stebuklais virstančius vasaros smagumus bibliotekoje. Prieš tai dar norisi pridurti, kad Jonavos viešojoje bibliotekoje vasaroja ne tik vaikai.

Draugijos „Aidas“ šachmatų turnyrai

Čia lietuvių kalbos mokosi ukrainiečiai, šachmatų turnyrus rengia šios sporto šakos entuziastai, tai skrybėlėmis pasidabinę, tai nešini rankdarbiais, kryžiažodžiais ir prisiminimais į susitikimus skuba senjorų klubo „Polėkis“ nariai, veikia parodos ir krašto pažinimui skirtos ekspozicijos, skaitytojai verčia naujausio istorijos ir kultūros metraščio „Taurosta“ puslapius ir, žinoma, žydi Knygų terasos gėlynas, spalvinga saulėta skraiste mojuoja vasara.

Prabėga ji greitai. Bet palieka neišdildomus įspūdžius, virstančius ateities svajonėmis. „Kai užaugsiu, norėčiau būti bibliotekininke“, – tyliai pakužda šešiametė Vasarotojų akademijos lankytoja, tarsi norėdama pasidalinti savo paslaptimi, kuri šiandien daugeliui gali nuskambėti ne visai įtikinamai.

Bet tik ne Knygų terasoje. Čia bibliotekininkai – vaikų draugai ir bendraminčiai, virstantys įkvepiančiais mokytojais, piratais ar naujai atvykusia panele Raidele, kurią smagu pakalbinti, apkabinti ar net apdovanoti gėlės žiedu. Nes ant jos kostiumo gali surasti savo vardo raidę!

Norisi tikėti, kad jei ir ne kiekvieno, tai bent dalies mažųjų lankytojų vaikystės prisiminimuose išliks vasaros atostogos bibliotekoje, kur neišmatuojami įspūdžiai ir nesuskaičiuojamos šypsenos virsta svajonėmis, meile knygai, draugui ir mus supančiam pasauliui.

Projektą „Vasarotojų akademija Knygų terasoje“ finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Jonavos rajono savivaldybė.

Jonavos viešosios bibliotekos informacija

256 views