Lietuva

Karantiną siūlo tęsti iki kovo


Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija (VESK) nusprendė Vyriausybei siūlyti tęsti karantiną nuo vasario 1 dienos iki vasario 28 dienos. Vyriausybė sprendimą turėtų priimti trečiadienį.

Posėdžio metu priimtas sprendimas pavesti ministerijoms savo srityse konkretizuoti ir detalizuoti galimus atlaisvinimus ir kitą savaitę juos pateikti Vyriausybei, tačiau visi atlaisvinimai turėtų būti siejami su sergamumo rodiklių ir teigiamų testų dalimi.

„Svarbu pabrėžti, kad bet kokie atlaisvinimai bus įgyvendinami tik tada, kai sergamumo rodikliai pasieks mažiau kaip 500 atvejų 100 tūkst. gyventojų, o teigiamų testų dalis sudarys mažiau kaip 10 proc. Naujausiais duomenimis, susirgimų vidurkis šalyje siekia 527 atvejus 100 tūkst. gyventojų“, – sako vidaus reikalų ministrė, VESK pirmininkė Agnė Bilotaitė.

Anot Sveikatos apsaugos ministerijos prognozių, vasario pradžioje galėtų būti pasiektas 500 atvejų skaičius 100 tūkst. gyventojų, pasiekus šią ribą, galima būtų kalbėti apie atlaisvinimus.

„Džiugu, kad susitelkę pasiekėme gerėjančių rezultatų. Mums tikrai gerai sekasi, tačiau pusiaukelėje sustoti negalime – jeigu norime didesnių ribojimų atlaisvinimų, turime išlikti vieningi ir laikytis galiojančių rekomendacijų“, – teigė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Preliminariai planuojama, kad nuo vasario vidurio, jeigu mažėtų sergamumo rodikliai, galima būtų leista bendrauti dviem namų ūkiams, taip pat būtų didinimas gydymo įstaigų planinių stacionarinių paslaugų skaičius, atsižvelgus ir į atlaisvintas lovas dėl sumažėjusio COVID-19 susirgimų skaičiaus.

Dar vienas galimas atlaisvinimas – nuo vasario antrosios pusės svarstoma apie grįžimą prie kontaktinio arba mišraus pradinių klasių ugdymo, užtikrinant valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo reikalavimus.

„Teiktume prioritetą verslo atlaisvinimui, o judėjimo ribojimai tarp savivaldybių bus dar svarstomi šią savaitę kartu su ekspertais. Tikimės, kad sprendimai dėl šio reguliavimo bus priimti artimiausiu metu“, – kalbėjo vidaus reikalų ministrė ir VESK pirmininkė A. Bilotaitė.

Vienas iš pirmųjų svarstomų atlaisvinimų verslui – leisti veikti ir parduotuvėms, kurių pagrindinė veikla yra ne maisto prekių pardavimas, tačiau tik su sąlyga, kad parduotuvė turi atskirą įėjimą iš lauko. Taip pat vienam lankytojui turi būti užtikrintas 20 kv. m plotas.

Tokie atlaisvinimai galėtų būti vasario antroje pusėje arba pabaigoje. Tarp svarstymų yra ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijos siūlymas leisti veikti centrams, kurie teikia lauko slidinėjimo paslaugas, užtikrinant saugumo reikalavimus. Tokių centrų Lietuvoje yra 6.

Iki kovo 1 d. išliktų rekomendacija, jeigu įmanoma, tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje rinktis nuotolinį darbą, išskyrus tas funkcijas, kurias būtina atlikti darbo vietoje.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis pirmąja vakcinos doze jau paskiepyta 58 tūkst. Lietuvos gyventojų, tai yra daugiau nei 2 proc., o antrąją vakcinos dozę gavo  9 tūkst. gyventojų.

Lietuva pagal skiepijimą yra 6 vietoje Europos Sąjungoje, valstybių rodikliai yra gana panašus. Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, didžiausias sergamumas yra Airijoje.

Anot Policijos departamento, per sausio mėnesį daugiau nei 18 tūkst. transporto priemonių buvo apgręžta, per šį mėnesį surašyta daugiau nei 5200 protokolų už karantino sąlygų pažeidimus. Judėjimas šalies keliuose sumenkęs 72 procentais.

VRM info.

247 views