Naujienos

„Jonavos vandenys”: per Kalėdas jau turėtume gerti įprastą vandenį


Bendrovės „Jonavos vandenys“ direktorius Romas Keliauskas ketvirtadienį rajono tarybos posėdyje paaiškino situaciją dėl geriamo vandens kokybės Jonavos mieste ir atsakė į tarybos narių klausimus.

Anot įmonės vadovo, situacija gerėja – pavyko sustabdyti geležies patekimą į tinklus ir tuo pačiu pas vartotojus, praneša savivaldybė.

„Šiuo metu atliekant vandens tyrimus mieste geležies kiekiai neviršija leistinų normų. Tai reiškia, kad ir mangano kiekiai neviršija leistinų normų. Magistralėje nuo gręžinių iki miesto, priėmimo talpose situacija yra gera. Indikatoriniai rodikliai geri. Dezinfekcinio skysčio dozės sumažintos, pereinama prie intensyvesnio filtrų plovimo“, – sakė R. Keliauskas. 

„Jonavos vandenų“ vadovas informavo, kad atlikus visas reikiamas procedūras ir nutraukus dezinfekavimą reikės atlikti tinklų praplovimo darbus. Kai kuriems gyventojams tuo metu laikinai ir vėl gali būti tiekiamas prastesnės kokybės vanduo.

„Prognozuoti labai sudėtinga, nes situacija nuolat keičiasi, tačiau tikiuosi, kad per Kalėdas jau turėsime visiškai įprastą vandenį”, – sakė įmonės vadovas.

Dėl mangano kiekio

Padidintas mangano kiekis dažniausiai būna kartu su padidintu geležies kiekiu. Abu šie metalai (tiksliau, jų junginiai) nėra toksiški, Geriamojo vandens higienos normoje HN24 priskirti ne prie toksinių, o prie indikatorinių analičių. Nuo vandens su padidintu mangano kiekiu gali susidaryti juodi apnašai ant kriauklių ir kt. (nuo geležies susidaro rudi apnašai), penktadienį pranešė bendrovė.

„Manganas yra mineralas, kuris vandenyje atsiranda tirpstant uolienoms, nedideli kiekiai reikalingi organizmo funkcijoms užtikrinti, tačiau esant dideliam mangano kiekiui pastebima vandens spalvos, kvapo, skonio pakitimai, taip pat turi įtakos ruošiamo maisto kokybei. Kai mangano koncentracija vandenyje viršija leidžiamą normą daugiau kaip 10 kartų (Lietuvoje leidžiamas kiekis iki 50 mikrogramų litre), yra pastebėta neigiama įtaka žmogaus sveikatai“, – teigiama pranešime.

Pridedamas Jonavos miestui ir Ragožių kaimui tiekiamo geriamo vandens mėginio, paimto 2020-11-26 mangano tyrimų protokolas. Nustatytas kiekis -20µg/l (leistina norma – ne daugiau 50 µg/l).

Dėl kompensavimo gyventojams

Lietuvos Respublikos geriamojo vandens įstatymas, anot R. Keliausko, leidžia laikinai nukrypti nuo teisės aktų reikalaujamų viešai tiekiamo geriamo vandens kokybės rodiklių, jeigu dėl to nepablogėja vandens mikrobiniai ir toksiniai rodikliai. 

Dabartinėje situacijoje mikrobiniai ir toksiniai rodikliai atitinka higienos normų reikalavimus.

„Įstatymai nenumato geriamo vandens tiekimo paslaugų kainos diferencijavimo pagal jo (vandens) kokybę“, – sakė R. Keliauskas.

Dėl visuomenės informavimo

UAB „Jonavos vandenys“, anot įmonės vadovo, apie tiekiamo vandens kokybę reguliariai informuoja gyventojus savo interneto tinklalapyje www.jonavosvandenys.lt, įmonės Facebook puslapyje, Jonavos rajono savivaldybės tinklalapyje bei kitose visuomenės informavimo priemonėse. 

„Kiekvieną penktadienį talpiname informaciją apie vandens kokybę. Pirmadienį surenkame iš miesto ir Ragožių k. vandens mėginius, atliekame tyrimus ir penktadienį pateikiame informaciją“, – sakė R. Keliauskas.

328 views