Naujienos

Jonavoje pradeda veikti COVID-19 informacijos telefonai


Jonavos rajono savivaldybėje pradeda veikti du karštieji telefono numeriai, kuriais paskambinusiems gyventojams bus teikiama visa su koronavirusu susijusi informacija. Numeriai, kuriais galima skambinti visą parą yra: 8 600 13682 ir 8 683 27554.

Prie telefonų budintys Jonavos rajono visuomenės sveikatos biuro specialistai atsakys į klausimus dėl asmenų saviizoliacijos, karantino reikalavimų ir taikomų apribojimų.

Ir toliau veikia karštoji koronaviruso linija tel. 1808, kuriuo reikėtų skambinti pasireiškus gripui būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar apsunkintam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju. Visą parą, visoje Lietuvoje, nemokamai.

Taip pat galima kreiptis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro tel. +370 618 79984   ir  +370 616 94562 (visą parą) arba elektroniniu paštu koronavirusas@sam.lt.

Saviizoliacija

Primename, kad visi keliautojai, per pastarąsias dvi savaites buvę bet kurioje užsienio valstybėje, turi registruotis, užpildydami Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą, 14 dienų privalo izoliuotis ir sekti savo sveikatos būklę. Per šias 14-lika dienų būtina vengti socialinių kontaktų. Už taisyklių nesilaikymą gresia atsakomybė. 

Tuo laikotarpiu darbdavių prašoma suteikti galimybes žmonėms dirbti namuose nuotoliniu būdu. Jei to nepavyksta padaryti, tuomet žmogus turi kreiptis į savo šeimos gydytoją dėl nedarbingumo išdavimo. Svarbu, kad prieš kreipdamasis į šeimos gydytoją žmogus privalo užpildyti formą (anketą), patalpintą Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje.

Be to, laikinai, kol baigsis COVID-19 plitimo grėsmė, izoliavimosi laikotarpiui nedarbingumo pažymėjimas išduodamas nuotoliniu būdu. Tai reiškia, kad žmogui niekur vykti iš namų nereikia, taip nekeliant viruso platinimo grėsmės aplinkiniams, tiesiog užteka paskambinti šeimos gydytojui.

Tuo atveju, jei sveikatos stebėjimo metu išsivysto ligos simptomai (karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas), nedelsiant skambinti telefonu 1808 (visą parą visoje Lietuvoje, nemokamai), pranešti apie susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų nurodymus. 

Jei per dvi savaites ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Mobilūs punktai: reikia skambinti 1808, o ne kreiptis į šeimos gydytoją

Šeimos gydytojo siuntimas vykimui į mobilius punktus, kuriuose pacientams bus imami ėminiai tyrimams dėl COVID-19, nereikalingas. Pacientai, 14 dienų laikotarpiu keliavę užsienyje ar turėję sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu ligos atveju, jeigu jiems pakilo temperatūra, atsirado kosulys ar dusulys, turi skambinti į Karštąją koronaviruso liniją telefonu 1808, o ne šeimos gydytojui. Ar pacientas turi būti tiriamas, nuspręs Karštosios linijos konsultantas, vadovaudamasis numatytu algoritmu.

Tokie punktai bus įkurti dešimtyje savivaldybių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus, Utenos. Į visoje šalyje veiksiančius punktus žmonės galės atvykti automobiliu, o atlikus tyrimą – važiuoti namo ir būtent namie, o ne ligoninėje laukti rezultatų.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pabrėžia, kad žmonėms būtina žinoti, kaip elgtis prieš skambinant ir vykstant į mobiliuosius punktus, griežtai laikytis visų nurodymų, kuriuos pateiks konsultantai. Jokiu būdu negalima vykti į punktus nusprendus savarankiškai – prieš tai būtina skambinti 1808.   

Atvykus į mobilų punktą, žmonėms nebus leidžiama išlipti iš automobilio ir atidaryti lango, kol nebus nurodyta kitaip, instruktuojama, kaip bus vykdoma  tepinėlio paėmimo procedūra. Kartu su savimi žmogus turi turėti tapatybę patvirtinantį dokumentą bei A4 formato lapą su užrašytu mobilaus telefono numeriu, kurį, atvykus į mobilų punktą, reikės padėti koordinatoriaus nurodytoje vietoje automobilio salono viduje. Šiuo numeriu bus susisiekiama ir sutikrinami atvykusio žmogaus duomenys.

Langą žmogus turės pradaryti tada, kai mobilios komandos narys to paprašys, tad čia dirbančiųjų specialistų nurodymus būtina atidžiai sekti. 

Atlikus tyrimą, žmogus turės važiuoti į namus, izoliuotis ir laukti tyrimo rezultato. Nustačius poreikį pacientą hospitalizuoti, kviečiama GMP ir pacientas transportuojamas į ligoninę.

Jonavos r. savivaldybės info.

1795 views