Naujienos

Javapjūtė šiemet kitokia – pirmieji kuliami geriausiai šalčius atlaikę rugiai


Artėjant rugpjūčiui, į laukus jau keliauja kombainai. Šiemet, priešingai nei keletą ankstesnių metų – pirmieji iš maistinių grūdų į supirkimo punktus keliauja rugiai. Būtent šios grūdinės kultūros geriausiai atlaikė gegužės šalčius, teigiama grūdų perdirbėjų pranešime.

Pasak perdirbėjų, gegužės mėnuo buvo tikrai šaltas, augalai vystėsi sunkiai. Kviečiai ir avižos praktiškai vegetavo, o štai rugiai yra atsparesni šalčiui, jie nesustojo augti, todėl šiemet startuoja pirmi.

„Pastarieji keleri metai buvo labai sausi – tokiomis sąlygomis avižos subręsdavo pirmos iš maistinių kultūrų. Šiemet situacija priešinga, todėl sugrįžome į lietuviams įprastą javapjūtę, kuomet rugiai subręsta pirmieji. Jų derlius bus gausesnis, nei praėjusių kelerių metų. Galbūt rekordų nemušime, tačiau pirmaisiais rezultatais ūkininkai džiaugiasi jau dabar“, – tikina „Malsenos“ agronomė Indrė Didžklapytė.

Specialistė šiemet prognozuoja geresnę ne tik rugių, bet ir kitų kviečių derliaus situaciją. Prieš tris metus buvo labai šlapia, ūkininkai klimpo laukuose, o paskutiniai dveji metai buvo labai sausi. Tokių iššūkių šiemet išvengta, tad žalos pasėliams padaryta kur kas mažiau.

„Šiemet visi tikėjomės sausrų ir bijojome, kad gali pasikartoti praėjusių metų scenarijus. Tuomet pradėjo lyti ir laukai buvo reguliariai palaistomi, tad sausros išvengėme. Patį optimistiškiausią scenarijų pakoregavo didelės audros, dėl kurių išgulė dalis laukų. Tai turės įtakos galutinei grūdų kokybei, tačiau labai derliaus nesumažins“, – teigia specialistė.

Ūkininkai tikina, kad kol kas tiek avižų, tiek kviečių laukai dar nėra pasiekę brandos, tačiau dabartinė gamtinė situacija leidžia laukti geresnio nei pernai derliaus.

325 views