Kultūra

Ieško prieglobsčio griūvančiam Drobiškių dvarui


Nors medinis, XIX a. statytas, į Kultūros vertybių registrą įtrauktas Drobiškių dvaras Jonavos rajone yra vienas unikaliausių medinės architektūros pastatų Kauno regione, jis ir toliau nyksta.

Dvaro šeimininkė – Jonavos rajono savivaldybė – kelis kartus jį pardavinėjo aukcione. Tačiau atokioje vietoje, šalia sunkiai pravažiuojamo kelio esantis ir gana apverktinos būklės pastatas pirkėjų nesudomino.

Praėjusią savaitę Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorius Vidmantas Bezaras, Vilniuje susitikęs su Jonavos meru Mindaugu Sinkevičium ir Jonavos rajono savivaldybės administracijos direktorium Valdui Majausku, tarėsi, kaip gelbėti medinį paveldą. 

Anksčiau Jonavos rajono savivaldybė Kultūros paveldo departamento prašė panaikinti avarinės būklės dvaro teisinę apsaugą. Su tuo paveldosaugininkai nesutiko, siūlė dvarelį perkelti į Liaudies buities muziejų Rumšiškėse, tačiau savivaldybė nerado perkėlimui reikiamos sumos – daugiau kaip 100 tūkst. eurų. 

Nepatraukli vieta 

Kaip susitikime pasakojo M. Sinkevičius ir V. Majauskas, savivaldybei investuoti šimtus tūkstančių eurų į pastatą, stovintį labai atokioje vietoje Žeimių seniūnijoje, kai šalia nėra jokių turistinės traukos objektų, atrodo beprasmiška. Perkėlimui į Rumšiškes reikiamos sumos savivaldybė taip pat nerandanti.

„Jei mūsų biudžete ir būtų tie reikiami 115 tūkst. eurų, tai gal Drobiškių dvaras prioritetų prasme nebūtų pirmoje eilėje“, – sakė Jonavos meras.

Jonavos savivaldybės vadovai prašė KPD pagalbos gelbstint Drobiškių dvarą. Mainais žadėjo prisidėti prie kitų paveldosauginių projektų rajone. Drobiškių dvaro perkėlimui į Rumšiškes savivaldybė pažadėjo surasti pusę sumos.

KPD direktorius V. Bezaras susisiekė su Liaudies buities muziejaus direktore Gita Šapranauskaite. Iš jos gavo pritarimą dvaro perkėlimui. Dabar bus ieškoma galimybių, kaip tai padaryti. 

Perkeltas statinys lauktų geresnių laikų, kai jį Rumšiškėse būtų galima atstatyti. Pavyzdžiui, Aristavėlės dvaras iš Kėdainių rajono išardytas buvo 1987 m., o Rumšiškėse atstatytas tik 2010 m.

„Drobiškių dvaras – kitokio tipo, nei Aristavėlės, kuris išsiskiria savo dydžiu. Drobiškių dvarelis – daug mažesnis. Dėl jo perkėlimo svarstyta prieš kelis metus. Principinis pritarimas yra, dabar reikia tik išspręsti lėšų klausimą“, – sakė G. Šapranauskaitė.

KPD direktorius su Jonavos savivaldybės atstovais dėl Drobiškių dvaro žadėjo susitikti po pusantro mėnesio.

KPD info.

603 views