Savivaldybė

Gausus būrys jonaviečių laikė „Atliekų kultūros“ egzaminą


Net 262 Jonavos rajono gyventojai dalyvavo Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) organizuotame „Atliekų kultūros“ egzamine, kurį visoje Lietuvoje laikė virš 5 tūkst. žmonių iš beveik visų šalies savivaldybių.

Šiuo neformaliu žinių patikrinimu itin susidomėjo ir ugdymo įstaigos – jame dalyvavo moksleiviai iš 331 mokyklų. Iš viso savo žinias „Atliekų kultūros“ egzamine išbandė daugiau nei 3,5 tūkst. moksleivių, praneša organizatoriai.

Priklausomai nuo teisingai atsakytų klausimų kiekio, dalyviai buvo apdovanoti virtualiai pažengusiojo, žinovo arba eksperto diplomais.

Geriausiai išsprendusiems „Atliekų kultūros“ egzaminą atskiros savivaldybės tai pat įsteigė prizus. Jonavos rajono savivaldybė mero padėkomis ir suvenyrais apdovanos Senamiesčio gimnazijos 10B klasės moksleivę Atėnę Jakimavičiūtę (28 teisingi atsakymai iš 30 klausimų), Jeronimo Ralio gimnazijos 10E klasės moksleivę Gabiją Vilkaitytę (26/30) ir Jonavos rajono gyventoją Ievą Nikitinienę ( 26/30).

Didėjantis atliekų kiekis nerimą kelia didžiajai daliai pasaulio bendruomenės. Europos Sąjungos gyventojai, pernai gruodį vykdytos Eurobarometro apklausos duomenimis, šią problemą vertina panašiai kaip ir oro taršą bei mano, kad tai yra antra pagal svarbumą aplinkos problema po klimato kaitos.

Lietuvos gyventojai, tos pačios apklausos duomenimis, atliekų kiekio didėjimą laiko pačia svarbiausia aplinkosaugos problema. „Todėl labai džiaugiamės VAATC iniciatyva organizuoti „Atliekų kultūros“ egzaminą, kuris labai paprastu ir patraukliu būdu leidžia sužinoti daug atliekų tvarkymo subtilybių. Tikimės, kad tokių iniciatyvų daugės, o mes visi, kurie kartais netinkamai pasielgiame ne iš blogos valios, o dėl nežinojimo, po truputį tapsime labiau išsilavinusiais ir kultūringesniais atliekų tvarkymo sistemos dalyviais“, – sako Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius.

Egzamino organizatoriai atskleidė, kad vaikams geriausiai sekėsi atsakyti į klausimą, ką reikia daryti, kad išmestume mažiau maisto, taip pat daugelis žinojo, kokią tarą galima dėti į taromatą, kaip tausoti žemės išteklius keliaujant į parduotuvę, kaip yra ženklinamos perdirbti galimos pakuotės.

Vis tik, jiems sunkiau sekėsi teisingai atsakyti į klausimą, kas su atliekomis daroma sąvartynuose ir kiek laiko yra netinkamai išmestas stiklinis butelis.

Tuo tarpu vyresniems dalyviams puikiai sekėsi atsakyti, kur turi keliauti nupuošta kalėdinė eglutė, kaip reikia teisingai išmesti kartonines dėžes, kokį maišelį reikia naudoti parduotuvėje, kur dėti nebereikalingus ar nebetinkamus vartoti vaistus.

Nedidelė dalis gyventojų žinojo, kad sąvartynai yra mažai taršūs.

„Apibendrinant visų dalyvavusiųjų žinias matome, kad pakankamai gerai žinomi reikalavimai rūšiavimui bei atsakingam vartojimui. Taigi, belieka tas žinias pademonstruoti ir praktikoje. Sudėtingiau dalyviams sekėsi klausimuose apie atliekų sistemos veikimą ir priežastis, lemiančias poreikį laikytis reikalavimų. Akivaizdu, kad siekiant sąmoningo žmonių elgesio, tokio pobūdžio švietimui reikia skirti daugiau dėmesio“, – sako VAATC direktorius Tomas Vaitkevičius.

Pasitikrinti savo žinias ir toliau gali kiekvienas norintis – tereikia apsilankyti egzamino internetinėje svetainėje ir paspausti „Spręsti“. Tam nereikia net registracijos.

Jonavos rajono savivaldybės info.

171 views