Kultūra

G. Gutauskas: Renkamės pilką


Ketvirtadienį Jonavos kultūros centre (JKC) parodytas Oskaro Koršunovo spektaklis „Žmogus iš Podolsko“ surinko pilną salę žiūrovų. JKC Teatro skyriaus vadovo Gedimino Gutausko paklausėme, ar tikėjosi tokio gausaus dalyvavimo? Ar Jonavos gyventojai spektaklyje atpažino save?

Kaip ir tikėjausi, „Žmogus iš Podolsko“ surinko pilną salę, kadangi Jonavos žiūrovas eina pirmiausiai ne spektaklio pažiūrėti, o pamatyti gyvai mylimus aktorius iš televizijos ekranų.

Žinoma, nereikėtų nuvertinti ir paties O. Koršunovo autoriteto, kuris yra vienas iš TOP režisierių Europoje, neperspausiu pasakydamas, ir pasaulyje. Ir kaip dažnai būna, savam krašte kūrėjas nesulaukia tokio palankaus vertinimo, kokį gauna svetur. Ne kartą ir pats režisierius yra apie tai kalbėjęs, žiūrovų jo teatrui gal ir netrūksta, bet dėmesio „iš aukščiau” (valdžios), padoraus rėmimo per dvidešimt veiklos metų taip ir nesulaukė, tai yra FAKTAS. FAKTAS yra ir šio sezono OKT moto. 

Reikia pripažinti, kad Jonavos žiūrovas teatre pirmiausiai ieško pramogos, o ne teatru domisi. Todėl tokie atvykstantys greito vartojimo produktai kaip „Striptizo ereliai”, „Urvinis žmogus” ir pan., yra laukiamiausi… Galima daryti prielaidą, kad „Žmogui iš Podolsko” pilną salę prisikviesti padėjo ir prieš kelias savaites paties prezidento Gitano Nausėdos apsilankymas šiame vaidinime.

Žinoma, „Katedros”, „Romeo ir Džuljetos” (rež. O. Koršunovas) pastatymai taip pat nebuvo atstumti ir surinko pilnas sales. Bet tai yra klasika, kurios būtų gėda nepamatyti.

Kada vėl sulauksime tokio žiūrovų antplūdžio meniniame, o ne komerciniame teatre? Sunku atsakyti. Šiemet tikrai ne, nes repertuare paprasčiausiai nėra įtraukta nieko panašaus, kitais metais taip pat dar nesuplanuota.

Kalbant apie pačią spektaklio idėją, daugelis pasigavo tą aiškiausią žinutę: „Žmogau (Kolia), žiūrėk plačiau, nėra jau viskas taip blogai ir pilka”. Taip suprato spektaklį žiūrovas, kuris nieku gyvu nepraleistų „Striptizo erelių”. Nors režisierius, su nuostabaus talento aktorių pagalba, subtilesnio skonio žiūrovui priminė: „Būk kaip Serioža, nereikės tau kankintis kūryboje, visi kvatosis iš tavo vulgarių keiksmažodžių, visiems patiksi ir pamatysi, kad net ir pilka spalva gali būti rožinė. O jeigu ne, mes tave arba priversim, arba uždarysim, nes tokia yra sistema. Todėl, Kolia, grok visiems aiškų rokenrolą, nes mums patinka tavo grupės pavadinimas, bet nereikia tavo muzikos.” 

Juk sistemai Serioža patosgesnis už Kolią. Visi žino Seriožos sugebėjimos, o ką sugalvos Kolia – negali žinoti.

Žiūrovas, be jokios abejonės, save atpažino spektaklyje, tą patvirtino ovacijos. Tik kuriame vaidmenyje labiausiai? Seriožos? Nikolajaus? Ar policijos?

999 views