Savivaldybė

Europoje plinta paukščių gripas – tikrinamos Jonavos turgavietės


Europos valstybių teritorijose toliau plinta labai patogeniškas paukščių gripo (PG) virusas H5N8. Lenkijoje užregistruota jau 11, Vengrijoje – 2, Slovakijoje ir Rumunijoje – po 1 protrūkį naminių paukščių tarpe.

Sausio 10 d. nustatytas pirmasis šiais metais PG susirgimas Slovakijoje, mažame ūkyje auginančiame 22 vištas savoms reikmėms, o jau šį pirmadienį sausio 13 d., Vengrijos kompetentinga institucija informavo apie pirmąjį šiais metais ligos protrūkį savo šalyje.

Pranešama, kad didelio patogeniškumo PG protrūkis nustatytas pasienyje su Slovakija, ūkyje, kuriame buvo laikoma  53,5 tūkstančio kalakutų.

Sausio 15 d. Rumunijoje patvirtintas PG protrūkis ūkyje, kuriame buvo laikoma 18 tūkstančių vištų dedeklių.

Lietuvoje ši liga buvo užregistruota tik 2017 m. 5 gulbėms, tačiau sėkmingai įgyvendinus saugos priemones, virusas neišplito.

Atsižvelgdama į tai, kad Europos Sąjungoje plinta labai patogeniškas H5N8 PG virusas, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) vykdo griežtą į Lietuvą įvežamų  paukštienos ir jos produktų, kiaušinių fizinę, dokumentinę bei laboratorinę kontrolę.

Jonavoje tikrinamos turgavietės. Taip pat atliekama įvežamo neperdirbto paukščių mėšlo dirvos gerinimui siuntų kontrolė, stebima, ar mėšlas vežamas iš ūkių, kurie nepatenka į PG apsaugos ar priežiūros zonas ir regionus. 

Rekomendacijos gyventojams laikantiems paukščius:

  • Pavasarinės ir rudeninės laukinių paukščių migracijos laikotarpiu (kovo-balandžio ir rugsėjo-spalio mėn.) laikyti naminius paukščius uždarose patalpose arba aptvaruose su stoginėmis, kad nebūtų tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais;
  • Nenaudoti atvirų paviršinių vandens telkinių vandens, laikomiems naminiams paukščiams girdyti;
  • Laikyti naminių paukščių pašarą taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių ir kitų gyvūnų;
  • Nesilankyti kitose paukščių laikymo vietose, vengti tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais.

Pagrindiniai PG simptomai: pašarų ir vandens suvartojimas sumažėja 20 proc., kiaušinių dėjimas sumažėja daugiau kaip 5 proc., padidėja paukščių gaištamumas.

Gyventojai pastebėję šiuos požymius arba mažame paukščių pulke kritus 2 ir daugiau paukščių nedelsiant informuoti VMVT Jonavos skyrių telefonu 8 349 54327, arba ūkį aptarnaujantį  privatų veterinarijos gydytoją. Galima kreiptis visą parą VMVT nemokamu telefonu 8 800 40403.

VMVT Kauno departamento Jonavos skyriaus info.

961 views