Naujienos

Didmaišio kelias: nuo idėjos iki produkto


Ar galėtumėte įsivaizduoti tokį maišą, kuriame tilptų maždaug dvi tonas sveriantis ūgtelėjęs dramblio jauniklis?

Didmaišių siuvimu užsiimančios įmonės „Achempak“ projektuotoja Natalija Petrauskienė šypsosi – pasiūti galima ir žirafos aukščio didmaišį. Pasak jos, viskas priklauso nuo kliento poreikio ir siuvimo technologijos.

Didmaišiai pakeičia dėžes

N. Petrauskienė įmonėje „Achempak“ dirba jau 15 metų. Pradėjusi nuo operatorės pozicijos, vėliau tapo laborante, atsakinga už gaminių kokybę, paskui iki 2016 metų dirbo pamainos vadove, o pastaruosius 5 metus projektuoja didmaišius.

„Man patinka ieškoti sprendimų, o šiame darbe dažnai tenka tai daryti. Klientai išsako savo poreikius, o mūsų tikslas yra pasiūlyti produktą, kuris būtų funkcionalus, atitiktų visus standartus ir reikalavimus, taip pat būtų saugus naudoti“, – sako įmonės „Achempak“ projektuotoja.

Didmaišiai gali būti pačių įvairiausių dydžių – nuo siekiančių metrą iki kur kas didesnių. Įmonė siuva ne tik maišus, bet ir įvairius, uždengimui skirtus tentus. Jie gali būti net iki 25 metrų ilgio ir 13 metrų pločio.

Vienas didžiausių bendrovės klientų yra įmonė „Achema“, kuriai „Achempak“ siuva didmaišius trąšoms pakuoti. Jie sudaro apie 40 proc. bendrovės gaminamos produkcijos.

„Populiariausi mūsų siuvami didmaišiai yra skirti trąšoms, įvairioms granulėms, medžio drožlėms ir kitiems biriems produktams. Rudenį prasideda didmaišių, skirtų nukritusiems lapams, sezonas. Būna ir specifinių užsakymų. Atsiranda poreikis sudėtingesnių konstrukcijų  maišų su piltuvais, tam tikrų formų, kad būtų patogu kelti ir išpilstyti“, – pasakoja N. Petrauskienė.

Pasak jos, didmaišiai kai kuriais atvejais gali pakeisti dėžes, nes juos yra patogiau transportuoti, sandėliuoti. Taip pat, pritvirtinus rankenas arba kilpas, maišus patogu pakelti, pakrauti ir iškrauti.

Vienas iš nestandartinių projektų, kuriuos teko įgyvendinti „Achempak“ komandai, buvo didmaišiai požeminiams šiukšlių konteineriams. Jie turėjo būti ne tik patvarūs, bet ir su specialiu užveržimo ir greito išpylimo užtraukimo ir atitraukimo mechanizmu.

Šį užsakymą pavyko sėkmingai įgyvendinti. Tokie šiukšlių didmaišiai yra naudojami Jonavoje, Vilniuje.

Sveria ir iki 10 kilogramų

Bet kurio didmaišio kelias prasideda nuo projekto. Tuomet pagal specifikacijas yra parenkamas audinys bei siuvimo technologija. Dažniausiai didesnių gabaritų didmaišiai yra siuvami iš atskirtų detalių. Pasak N. Petrauskienės, visada svarbu atsižvelgti ir į siuvimo mašinų bei konstrukcijos galimybes.

„Didmaišiai yra siuvami iš polipropileno audinio. Tai nėra lengva medžiaga. Pavyzdžiui, jau pasiūtas maišas trąšoms sveria apie kilogramą. Jeigu yra daugiau detalių ar storesnis vidinis polietileninis įdėklas, toks didmaišis gali sverti tris ir daugiau kilogramų. Mano minėti maišai konteineriams svėrė maždaug po 10 kilogramų“, – paaiškina N. Petrauskienė.

Dėl šios priežasties tenka pasukti galvą, ne tik kaip pasiūti didmaišį, bet ir sumažinti fizinio darbo apkrovas darbuotojams. Technologė sako, kad tokiais atvejais labai padeda visos komandos įsitraukimas.

„Kartais ne viską pavyksta numatyti iš anksto – visko būna. Todėl džiaugiuosi, kad su kolegomis galime pasitarti, paieškoti kitų sprendimų. Kai komanda yra vieninga, galime greičiau augti ir tobulėti“,  – įsitikinusi ji.

Vieno didmaišio pasiuvimas, priklausomai nuo jo specifikacijos, gali užtrukti nuo kelių minučių iki pusvalandžio, valandos ar dar ilgiau. Siuvimo laiką dažniausiai lemia maišo sudėtingumas, detalių kiekis, audinio dydis, storis ir kitos savybės.

Pasiūti didmaišiai yra supresuojami. Suslėgti jie keliauja ant palečių, o tada – pas klientą. 

„Achempak“ didmaišius atskiria ir be etikečių

Didmaišiai yra skirstomi į vienkartinius ir daugkartinio naudojimo. Polipropilenas yra perdirbama medžiaga, todėl panaudoti maišai yra priduodami perdirbimui.

Daugybę didmaišių per savo darbo metus suprojektavusi N. Petrauskienė sako, kad „Achempak“ produkciją gali atpažinti ir nematydama etiketės.

„Man užtenka pamatyti medžiagas, siūles, diržų spalvą ir žinau, kad didmaišis yra siūtas mūsų įmonėje. Būna labai įdomu pamatyti produktus jau naudojamus – galima įvertinti jų funkcionalumą, patogumą naudoti, patvarumą“,  – sako moteris.

Pasak jos, nors šiame darbe ir yra nusistovėjusios rutinos, tačiau netrūksta ir iššūkių. N. Petrauskienė neslepia, kad visada įdomu sulaukti naujo užsakymo, kai tenka paieškoti sprendimų, kaip įgyvendinti kliento viziją.

„Kartais tenka pateikti ir kelis pavyzdžius, kol galiausiai randame tinkamiausią sprendimą. Būna labai malonu, kai pateisiname kliento lūkesčius. Kai projektas būna sėkmingas, jis atperka visus rūpesčius. Tada dažnai ir naujų užsakovų atsiranda – būna, kad rekomenduoja mus iš lūpų į lūpas“, – pastebi didmaišių projektuotoja.

Paklausta, kuris užsakymas jai buvo įsimintiniausias, N. Petrauskienė negalėjo išskirti vieno, o kalbant apie sezoniškumą, kilo klausimas, ar neteko siūti didmaišio Kalėdų Seneliui.

„Tokio kliento dar neturėjome, bet tikrai pasiūtume. Labai laukiame tokio užsakymo – jeigu turite ryšių, galite mus drąsiai rekomenduoti“, ­– linksmai pokalbį baigė „Achempak“ didmaišių projektuotoja.

AB „Achema“ info.

320 views