Kultūra

Jonavoje pristatyta R.Čičelio knyga „Trajektorijos: televizijos kritika“


Gyventi gyvenimą, kaip literatūros ir meno kūrinį – tokį kelią norint išvengti atsidūrimo suskilusios, fragmentuotos sąmonės visuomenėje, pristatydamas naujausią savo knygą „Trajektorijos: televizijos kritika“ Jonavos viešojoje bibliotekoje pasiūlė literatūrologas dr. Ramūnas Čičelis.

„Jei gyvenu vientisai, savo gyvenimą galiu suvokti kaip gerą romaną: su užuomazga, išbandymais, kuriuos patiria herojus, su apdovanojimu ir geru epilogu“, – mintimis dalijosi autorius, pristatomoje knygoje gvildenantis skirtingų Lietuvos televizijos laidų naratyvus, pateikimą, jų galimą poveikį žiūrovui.

Klausimas, kiek iš mūsų šiandien galėtume nuosekliai papasakoti savo gyvenimo istoriją, įskaitant ir kelis dešimtmečius į priekį planuojamą ateitį, šiandien paskatintų susimąstyti daugelį. Kad tai yra sunku, su vakaro svečiu sutiktų ne vienas.

„Toks galvojimas yra gąsdinantis, nes jis uždeda atsakomybę,“ – kalbėjo R. Čičelis ir šis atsakomybės aspektas dažnai buvo paliestas vakaro metu.

2015-aisiais, praėjus šešeriems metams po žymaus kino ir televizijos kritiko Skirmanto Valiulio patarimo autoriui daugiau rašyti kultūrinei spaudai, R. Čičelis ėmėsi interpretuoti Lietuvos televizijos kanalais transliuojamą turinį.

Vienas iš motyvų rašyti pasirinkta televizijos kritikos tema, pasak autoriaus, buvo ir asmeniniai susidūrimai su žmonėmis, kurie prie televizoriaus ekranų praleisdami po 6 valandas ir stebėdami rusiškus kanalus, tarsi patenka į susikurtą tikrovę, lyg gyventų ne čia, kažkur Žemaitės gatvėje Jonavoje, bet Rusijoje.

Televizijos paveikumą literatūrologas grindžia tuo, kad čia naudojama ne tik žmogaus klausa, bet ir rega, o kur dar įvairios technikos ir sprendimai, pagražinantys perteikiamą garsą ar vaizdą, neretai koreguojantys faktus, žinių konstravimo praktikos, laidų vedėjų vaidmenys ir kiti įvairūs televizijos kuriamos realybės niuansai.

„Jei nuomonės nesutampa, į atlapus pirmiausiai reikia kibti draugui, o ne priešui,“ – apie konstruktyvios polemikos poreikį kalbėjo literatūrologas, paklaustas, kokio žanro laidą kurtų pats.

Neabejotinai pasirinkęs pokalbių formatą, pašnekovas taip pat atkreipė dėmesį, kad televizijos perteikiamos nuostatos nuolat kinta. Šiandien dominuoja idėja, kad kūrybingumas slypi kiekviename žmoguje. Televizijos laidos turi paskatinti norą rašyti, įkvėpti žmones kurti, o ne tik sekti autoritetais.

Kita vertus susitikimo metu nuskambėjo rašytojo mintis, kad nereikėtų priešinti praeities ir dabarties realijų, paraleliai turime pažinti tiek knygas, literatūrą, tiek naująsias medijas ir kažkur tarp jų esančią kiek jau „atvėsusią“, bet vis dar aktualumo neprarandančią televiziją.

Autorius ironiškai pajuokavo, kad televizijos nežiūrėjusiam žmogui vis tik verta bent kartą ją įsijungti ir praleisti prie ekrano ištisą parą, o tuomet daugiau prie šito nebegrįžti, nes vargu, ar išvys ką nors naujo.

Tačiau apie tai turi spręsti pats žmogus. Kada įjungti, kada išjungti ir nuolat kelti klausimą, kokia žinutė jam siunčiama ir kiek pateikiamo turinio paraštėse lieka realybės, faktų ar paslėptos minties.

R. Čičelio knyga „Trajektorijos: televizijos kritika“ moko ugdyti budrumą ir pastabumą kasdien esant televizijos ir kitų medijų transliuojamame informacijos sraute, nuo kurio neretai gali susijaukti mintys ar imti lietis tikrovės ribos.

Bet kai kils noras ieškoti išeities, visuomet pravers Ramūno patarimas pamėginti suvokti savo gyvenimą kaip romaną. Galbūt tuomet labiau ims aiškėti siužeto linijos ir koks epilogas gresia jų pabaigoje. Dar galima dažniau išeiti į informacinio asketizmo būseną, kuri pasiekiama kiekvienam. Tereikia įdėmaus žvilgsnio į mus supančios namų, darbo ar miesto aplinkos elementus.

Tai gali būti sutiktas medis, neįprastas sienos fragmentas ar prieš mus sustojusio dviračio ratai. Juose tyla ir šiek tiek poilsio, kaip ir Ramūno Čičelio fotografijų parodoje „Sienos“, kuri kartu su naujausia autoriaus knyga įvairių apmąstymų sukėlė pavasariu gyvenančioje Jonavos viešojoje bibliotekoje.

Kristina Jaskūnienė, Jonavos viešoji biblioteka

427 views