Naujienos

„Achema“ planuoja laikinai stabdyti amoniako gamybą


Europoje stipriai svyruojant gamtinių dujų kainai ir į rinką plūstant pigiai produkcijai iš trečiųjų šalių, bendrovė „Achema“ nuo gegužės 15 d. planuoja laikinai stabdyti amoniako gamybą.

Pasak bendrovės vadovės Audronės Kuskytės, Europos trąšų gamybos sektorius šiandien susiduria su dideliais iššūkiais.

„Trečiųjų šalių gamintojai, konkuruojantys su Europos gamintojais, turi ženklų pranašumą – prieigą prie pigių gamtinių dujų išteklių, neprivalo laikytis griežtų aplinkosauginių reikalavimų bei mokėti už taršos leidimus.

Importas padidėjo kelis kartus, nes šiuo metu Europos rinka patraukli tiek Afrikos, tiek Rusijos gamintojams, kuriems čia pavyksta uždirbti didelius pelnus.

Europos gamintojams, dirbant pagal europietišką TTF dujų kainų indeksą bei papildomai mokant už išmetamą CO2 kiekį, gamybos kaštai ženkliai didesni. Matome, kad vienas po kito stambūs Europos gamintojai mažina amoniako gamybos pajėgumus, užkeisdami importuojamais produktais.

Nerimą kelia tai, kad, reikšmingai sumažėjus vietinei gamybai, ES taps visiškai priklausoma nuo trečiųjų šalių tiekėjų, o tai gali turėti rimtų pasekmių ne tik trąšų, bet ir maisto pramonės sektoriui”, – sakė A. Kuskytė.

Europos Komisija galiausiai ėmėsi veiksmų ir pasiūlė įvesti importo kvotas ir tarifus iš Rusijos importuojamai produkcijai. Šiems ribojimams įsigaliojus nuo š. m. liepos 1 d., tikimasi, bus sudarytos geresnės sąlygos veikti ir ES gamintojams.

Pagal šiandien turimas prognozes, amoniako gamybą „Achema“ planuoja atnaujinti 2025 m. III ketvirtyje.

2025 m. pradžioje, palyginti su 2024 m. vidurkiu, gamtinių dujų kaina pakilo daugiau negu 50 proc. Gamtinės dujos yra pagrindinė žaliava gaminant azoto trąšas, jų dalis trąšų savikainoje sudaro apie 70 proc.

Dėl iššūkių gamtinių dujų ir trąšų rinkose didžiausia Lietuvoje gamtinių dujų vartotoja „Achema“ nuo 2021 m. rudens dirba daliniu pajėgumu.

Koncerno „ACHEMOS GRUPĖ“ pranešimas

87 views