Lietuva

A. Baranauskas: ūkininkai turi rimtą reputacinę problemą


Nuo visos šitos Žaliųjų traktorių akcijos ūkininkams nebūtinai bus geriau, sako komunikacijos ekspertas Andrius Baranauskas. NAUJIENŲ skaitytojams siūlome kitokią nuomonę apie šiandien vykusią ūkininkų akciją.

Pradėkim nuo to, kad ūkininkai turi rimtą reputacinę problemą, gresiančią virsti tiesioginiais finansiniais praradimais, sako komunikacijos ekspertas A. Baranauskas. Toliau pateikiame jo komentarą.

Štai DELFI.lt cituoja vieną protesto dalyvių:

„Žemdirbius neramina vis didėjantis visuomenės nusistatymas ūkininkų atžvilgiu. „Apie mus kalba kaip kas nori, kaip kas gali. Priešina ūkininkus su pensininkais, su mokytojais, su visais.“ „Anksčiau taip kalbėdavo apie verslininkus. Dabar dėl visko kalti ūkininkai.“, – antrina kitas portalui 15min.

Ironiška, bet reputacijos problema atsirado iš ten, kas turėjo būti ūkininkų – ypač stambiųjų – skydas ir kalavijas.

A. Baranauskas

Valstiečių partija, vadovaujama vieno turtingiausių ūkininkų, pasiekė tai, ko iki jos negalėjo padaryti praktiškai niekas. Apie ūkininkų lengvatas ir privilegijas imta ne tik kalbėti, bet ir į jas kėsintis.

Pažiūrėkit patys: opozicija nuolat primena, kad tos lengvatos gal jiems nelabai ir priklauso. Ekonomistai vis bado į mokestinį gyvulių ūkį – ironiška, kad kaip tik kaime.

Žiniasklaida nepraleidžia nė vienos progos pabaksnoti, kad įvedant naujus mokesčius žemės ūkyje pilna galimybių pakelti senus. Ir jei iki šiol jų balsas į dangų neidavo, tai dabar jau truputį kitaip.

Prezidentas antai pasiūlė pamažint nuolaidą dyzeliui – o Prezidentas turi daugiau galių nei opozicija, ekonomistai ir žiniasklaida.

Visuomenės nuomonė irgi darosi nepalanki ūkininkams. Ir tai labai blogos naujienos žinant, kad iki rinkimų neliko nė metų. Žiūrėk – jei ne šiemet, tai kitą gruodį biudžete gali atsirasti siurprizų ne tik bankų ar parduotuvių lankytojams, bet ir ūkininkams.

Tik jei bankai ir prekybos tinklai yra logistikos grandinės gale ir nuostolius gali lengvai padalinti klientams, tai ūkininkams bus sunkiau: prireikus kompensuoti skylę excelyje, teks mokėt iš savų.

Ir tradiciniai argumentai sunkiai įtikina. Jei iki šiol galėjai rypauti apie sunkią žemdirbio dalią (tikrai yra tokių, ir daug, kuriems ji sunki) – tai dabar jau ir tas nebeveikia.

Kai Svarbiausias Lietuvos Ūkininkas važinėja Escalade‘u, turi milijonus ir valdžią – tai daugybė žmonių mano, kad visi ūkininkai atrodo taip pat.

Todėl kai ateis laikas jiems įvesti naujus mokesčius, pamažinti senas lengvatas ir kitaip pabloginti gyvenimą – tada nebus kam ūkininkų užstoti.

Lygiai kaip šiandien nėra kam užstoti bankų ar prekybos tinklų. Na, įves mokesčius – bet daugumai dėl to vienodai šviečia.

Ir taip, šita akcija gali tik pabloginti visuomenės požiūrį.

Štai padarykite minties eksperimentą. Ar patinka, kai skubate – o eismą trukdo traktorius?

O ar kyla širdy užuojauta matant, kad traktorius didelis, gražus, blizga ir kainuoja maždaug tiek, kiek likusios mašinos kelyje kartu sudėjus?

Tataigi. Alkanas sotaus neužjaučia – todėl visuomenės nuomonė visai nebūtinai kryptelės ūkininkų pusėn. Nebent, žinoma, ši akcija ir nebuvo skirta visuomenei.

Nebent ji buvo skirta vienam žmogui. Su paprasta ir aiškia žinute: „Ramai, būk geras, nebekelk bangų. Netrukdyk žmonėms dirbti.“

Tada visai gali ir pavykti. Pažiūrėsim.

www.facebook.com/andrius.baranauskas.98

905 views