Jei neseniai gavote vairuotojo pažymėjimą, neabejotinai tuo džiaugiatės ir savimi didžiuojatės. Tačiau turite suprasti, kad tai taip pat yra ir labai didelė atsakomybė. Atminkite, kad tai, ką darote vairuotojo vietoje, turi įtakos ne tik jums, bet ir visiems kitiems eismo dalyviams.
Todėl sudarėme jums 10 patarimų sąrašą, kuris turėtų padėti kiekvienam naujam vairuotojui.
1. Laikykitės visų eismo taisyklių
Yra daugybė taisyklių, kurias vairuotojai privalo žinoti ir jų laikytis – nuo kelio ženklų iki teisės važiuoti. Laikykitės leistino greičio, palikite pakankamą atstumą tarp savęs ir priekyje važiuojančio automobilio, vadovaukitės kelio ženklais ir prisisekite saugos diržą. Ir tai tik vos keletas taisyklių, kurių privalu laikytis.
Kelių eismo taisyklių mokymasis ir jų laikymasis padės jums saugiai ir ramiai dalyvauti eisme, taip pat užtikrinsite, kad ir kiti vairuotojai išliks saugūs. Be to, kelių eismo taisyklių laikymasis padės išvengti baudų už kelių eismo taisyklių pažeidimus.
2. Važiuokite leistinu greičiu
Atlikti tyrimai rodo, kad jauni vairuotojai dažniau nei vyresni viršija greitį ir sutrumpina kelią (atstumą nuo vienos transporto priemonės priekio iki kitos transporto priemonės galinės dalies).
Kuo didesnis greitis, tuo mažiau laiko turėsite sustabdyti automobilį ir tuo stipresnis greičiausiai bus bet koks susidūrimas ir tolesni kylantys padariniai. Stabdymo kelias eksponentiškai ilgėja važiuojant didesniu nei 40 km/h greičiu.
3. Pasirūpinkite tinkama automobilio technine būkle
Tinkamai rūpindamiesi savo automobiliu galite išvengti gedimų ir kitų galimų nelaimingų atsitikimų. Automobilio priežiūra apima reguliarų tepalų keitimą, padangų slėgio tikrinimą (nepamirškite ir atsarginės padangos), reguliarų padangų sukeitimą, stabdžių skysčio ir aušinimo skysčio lygio tikrinimą ir degalų bako pripildymą.
Kad jūsų automobilis rūpintųsi jumis, jūs turite rūpintis juo. Todėl visuomet galite pasinaudoti carone.app mobiliąja programėle, kurios dėka greitai surasite patikimą autoservisą ir galėsite jame aprodyti savo transporto priemonę.
4. Segėkite saugos diržą
Segėti saugos diržą turėtumėte kaskart, kai sėdate už automobilio vairo. Taip pat turite įsitikinti, kad saugos diržus užsisega ir kiti keleiviai.
Statistika rodo, kad labai didelė dalis mirčių autoįvykių metu įvyksta dėl to, jog vairuotojai arba keleiviai nebūna užsisegę saugos diržų.
5. Nebūkite išsiblaškę
Vairavimas išsiblaškius kasmet nusineša tūkstančius gyvybių visame pasaulyje. Taigi, neatitraukite akių nuo kelio. Tai reiškia, kad nereikia rašyti trumpųjų žinučių, skambinti, valgyti, reguliuoti radijo ir neatsigręžti, kad pasikalbėtumėte su draugais ant galinės sėdynės.
Avarija gali įvykti vos per sekundės dalį, bet jei būsite atidūs, turėsite daugiau galimybių jos išvengti.
Vienas geriausių patarimų naujiems vairuotojams – skirti laiko pasiruošti vairavimui dar prieš užvedant automobilio variklį.. Pasirinkite muziką, nustatykite GPS, įjunkite telefono funkciją „Netrukdyti“ ir įsitikinkite, kad prieš važiuodami baigėte bet kokį svarbų pokalbį.
6. Sureguliuokite vairuotojo sėdynę ir veidrodėlius
Turite įsitikinti, kad jūsų sėdynė yra patogioje vietoje, ir patikrinti visus veidrodėlius, kad būtumėte tikri, jog jie užtikrina matomumą automobilio aklose zonose.
Kaip patikrinti? Iš paskos lenkianti transporto priemonė turėtų pradėti matytis šoniniame veidrodėlyje kaip tik tuo metu, kai ji dingsta iš centrinio galinio vaizdo veidrodėlio. Tačiau nepamirškite, kad veidrodėlius sureguliuoti turite dar prieš pradedant važiuoti.
7. Nevažiuokite per arti kitų eismo dalyvių
Važiavimas per arti kitų transporto priemonių yra pagrindinė eismo įvykių priežastis. Tiesiog prisiminkite 3 sekundžių taisyklę.
Pasirinkite priešais jus kelyje esantį objektą (pvz., ženklą, medį ar viaduką) ir, kai priekyje važiuojanti transporto priemonė pravažiuos pro objektą, lėtai skaičiuokite iki trijų. Jei objektą pasieksite nebaigę skaičiuoti, vadinasi, važiuojate per arti.
Atminkite: jei priekyje važiuojantis automobilis nuspaus stabdžius ir jūs atsitrenksite į jį iš galo, būsite kaltas ir susidursite su papildomomis išlaidomis bei dideliu galvos skausmu.
8. Būkite pasirengę
Įvykus avarijai, sugedus automobiliui ar kitais nenumatytais atvejais, automobilyje visada turėtų būti svarbiausi vairuotojo dokumentai ir avarinis rinkinys su viskuo, ko prireiktų ilgesnį laiką būnant automobilyje.
Įsitikinkite, kad po ranka turite tokius dalykus, kaip transporto priemonės registracijos liudijimas, draudimo liudijimas ir vairuotojo pažymėjimas. Optimaliai suformuotame avariniame rinkinyje taip pat turėtų būti vandens, negendančių užkandžių, šiltų antklodžių, žibintuvėlių, šviesą atspindintis trikampis, užvedimo laidai, būtiniausi įrankiai ir nedidelis kiekis jūsų automobiliui reikalingos alyvos bei aušinimo skysčio.
9. Stebėkite orus
Lietus, vėjas ir sniegas gali apsunkinti vairavimą ir padaryti jį pavojingą. Jei lauke šlapia, įsitikinkite, kad įjungti priekiniai žibintai, sulėtinkite greitį ir padidinkite važiavimo atstumą.
Kai keliai slidūs, stabdymas užtrunka ilgiau – kartais tenka susidurti net su dešimt kartų ilgesniu stabdymo keliu nei sausame kelyje. Svarbiausia atminti, kad jei sąlygos per daug pavojingos, geriau nevažiuoti į kelius, kol neįvaldysite vairavimo žiemą subtilybių
10. Nevairuokite apsvaigę
Vairavimas apsvaigus yra susijęs ne tik su alkoholiu ir narkotikais, tačiau ir su miego trūkumu. Nereikia nė sakyti, kokios sunkios gali būti pasekmės, jei vairuojate apsvaigę ir sukeliate autoįvykį. Todėl paprasčiausiai to nedarykite. Pasinaudokite taksi paslaugomis arba paskambinkite draugui ar antrajai pusei, kad nuvežtų jus ten, kur jums reikia.