Verslas

„Achemos grupės“ 2023 m. rezultatus lėmė žaliavų kainų šuoliai ir sumažėję krovinių srautai


Audituotais konsoliduotais duomenimis, koncerno „Achemos grupė“ valdoma įmonių grupė pernai gavo 1,2 mlrd. eurų konsoliduotų pajamų. Įmonių grupės grynasis konsoliduotasis nuostolis 2023 m. sudarė 27 mln. eurų.

Įmonių grupės finansiniams rodikliams didžiausią įtaką turėjo 2022 m. Europos Sąjungos energetinė krizė bei staigūs ir neprognozuojami žaliavų kainų šuoliai, taip pat radikaliai išaugęs trąšų importas iš trečiųjų šalių –  tai nulėmė didžiausios koncerno įmonės „Achema“ veiklos rezultatus. 

Trąšų gamintojai iš gamtinių dujų išteklius valdančių trečiųjų šalių sugebėjo perpildyti ES trąšų rinką reikšmingai pigesne produkcija, todėl daugelis ES gamintojų buvo priversti sustabdyti gamybos procesus, „Achemai“ taip pat tapo sudėtingiau išlikti konkurencinga.  

Azoto trąšų ir kitų chemijos produktų gamintoja AB „Achema“ 2023 m. patyrė 47 mln. eurų grynojo audituoto nuostolio, pernai jos pardavimo pajamos mažėjo 55 proc. iki 423,6 mln. eurų (2022 metais – 937,2 mln. eurų).

Grupės krovos verslo bendrovių rezultatams reikšmingą įtaką turėjo kritusios krovos apimtys Klaipėdos uoste. 2022 m. praradus krovinių srautus, pernai jie toliau mažėjo ro-ro krovinių segmente, nes smuko tranzitas per Baltarusiją. Prarastus krovinius iš Rytų iš dalies kompensavo iš Vakarų per Klaipėdos uostą importuojami kroviniai.

2023 m. „Achemos grupė“ investavo 80 mln. eurų į veiklos palaikymą ir tvaraus verslo plėtrą. Didžioji dalis šių investicijų buvo nukreipta į Pagėgių rajone vystomą 264 MW vėjo elektrinių parką. Trąšų versle pagrindinės investicijos buvo nukreipiamos į gamybos linijų, elektros tinklo ir tiekimo modernizavimą, krovos įmonėse pagrindinės investicijų kryptys – verslo plėtros projektai ir uosto krovos technikos pritaikymas naujiems kroviniams.

Agroverslo investicijos buvo nukreiptos į ilgalaikio turto pirkimus, siekiant geresnių darbo sąlygų ir tvarumo didinimo. Energetikos įmonės ir toliau investavo į atsinaujinančią energetiką.

Pernai į valstybės biudžetą įmonių grupė sumokėjo 111,68 mln. eurų mokesčių, įskaitant Suskystintų gamtinių dujų (SGD) mokestį, viešuosius interesus atitinkančias paslaugas (VIAP) ir apyvartinius taršos leidimus (ATL).

Koncernas „Achemos grupė“ yra viena didžiausių šalyje nacionalinio kapitalo verslo grupių, vienijanti apie 40 bendrovių, veikiančių Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Švedijoje, Čekijoje ir Kroatijoje. Jos dirba trąšų gamybos, agroverslo, krovos ir logistikos, energetikos, dujų gamybos bei prekybos srityse, taip pat plėtoja kitus verslus.

 UAB koncernas „ACHEMOS GRUPĖ“ info.

431 views